Žralok belasý sa stal obľúbeným námetom viacerých béčkových filmov, v ktorých tak rád trhal končatiny nič netušiacim plavcov v mori. Pohľad na toto stvorenie právom vyvoláva obavy. Tak sa ale zdá, že tento (ne) poraziteľný podmorský predátor zažíva momentálne naozaj ťažké časy. Výnimočne v tom však nemá prsty človek, ale kosatky.
Na juhoafrických plážach sa tento rok našlo už päť zvyškov tiel žraloka belasého (Carcharodon carcharias), pričom tento objav vyvolal v miestnych značné obavy. Kto za to môže? Pretože už na prvý pohľad bolo jasné, že nezomreli prirodzeným spôsobom. Pozostatky týchto nepísaných kráľov vôd merali od 2,7 do 4,9 metra. Všetky však mali niečo spoločné, dieru v mieste, kde sa nachádzala pečeň. Vedci prišli na to, že ich má „na svedomí“ skupina veľrýb, ktoré si pochutili práve na ich vnútornostiach. Ak ste mali doposiaľ kosatky zafixované ako mierumilovné stvorenia, tento prípad vám možno trošku zmení pohľad na nich.
Zamerali sa na pečeň
Kosatka dravá (Orcinus orca) napriek tomu, že vyzerá mierumilovne, patrí medzi zvieratá, ktoré potrebujú zabíjať. Zatiaľ čo sa v Antarktíde sústreďujú na vráskavce, na juhoafrickom pobreží nepohrdnú žralokmi a rajami. Na pečeň žralokov sa zameriavajú najmä preto, že sú bohaté na oleje, ktorými si kosatky dopĺňajú živiny. Už dávnejšie sa uvažovalo, že kosatky zabíjajú žralokov kvôli sklavénu. Táto chemická látka sa prirodzene nachádza v žraločej pečeni a je známy ako liečivý olej, o ktorom sa uvažuje ako o látke, ktorá by mohla byť v budúcnosti významnou pri liečbe mnohých ochorení. Ukazuje sa, že sklavén by mohol mať pozitívne účinky pri onkologických ochoreniach, podporuje imunitný systém a vedci o ňom uvažujú tiež ako o látke, ktorá by mohla byť kľúčovou v novej generácie liečiv.
Pohľad na torzá tiel nie je príjemný
The Dyer Island Conservation Trust team was called out again this morning after another deceased shark washed ashore….
Posted by Marine Dynamics on Samstag, 24. Juni 2017
Pohľad na zabitých žralokov je desivý. Kosatky pri ich love využili ich stav paralýzy, ktorý vzniká, keď sa žralok či raje pretočia naopak. Práve tento jav využívajú vedci pri experimentoch so žralokmi, pretože týmto spôsobom sa žraloky dostanú do stavu tranzu až na 15 minút. A že to je naozaj jednoduché, o tom vás presvedčí toto video.
Žiaľbohu o tejto metóde vedia aj kosatky, ktoré si tak s úbohou obeťou poradia raz-dva. Preto z času na čas sa pobreží objaví ďalšie telo. Tento prípad je dôkazom toho, že ani žralok nie je neporaziteľný a na každého môže raz prísť povestný mráz.
Pozri aj: Stoja celý majetok, no ich kúpa sa vyplatí. Toto je 10 najdrahších psích plemien na planéte
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku