Foto: Paul Gauguin [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons/Paul Gauguin [Public domain], via Wikimedia Commons

"Neuznávam žiadnu inú pravdu, okrem pravdy umeleckej lži." Takto vyzerá unikátna tvorba vedúcej osobnosti postimpresionizmu, Paula Gauguina.

V poslednom článku sme vám priblížili tvorbu jedného z najvýznamnejších španielskych maliarov Francisca Goyu. Dnes sa pozrieme na život a tvorbu vedúcej osobnosti maliarskeho postimpresionizmu, Paula Gauguina. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Eugene Henri Paul Gauguin sa narodil 7. júna 1848 v Paríži. Už jeho detstvo je spojené s politickými udalosťami, ktoré mali na jeho život veľký vplyv. Otec bol antibonapartovský novinár a Paulova mama pochádzala z rodiny radikálnej feministky. Keď sa Napoleon III. dostal k moci, rozhodli sa rodičia spolu s Paulom a jeho bratom Clovisom, odcestovať do Peru. Túto náročnú plavbu však Clovis neprežil.

Gauguin predtým, ako sa začal venovať umeniu, absolvoval námornícku vojenskú službu a neskôr pracoval ako úradník v kancelárii burzového makléra Bertina. V tomto období zarábali obchodníci na burze obrovské peniaze, a tak sa Paulovi darilo. Počas toho sa začal venovať maľovaniu.

foto: commons.wikimedia.org

Jeho tvorba vychádzala z impresionizmu, dokonca bol žiakom Camilla Pissarra. Postupne sa však od jeho vplyvu odklonil a vybudoval si vlastný a nenapodobiteľný štýl. Vo Francúzsku si získal svojich obdivovateľov. Jedným z nich bol napríklad aj Vincent van Gogh, ktorý jeho tvorbu uznával.

V roku 1888 vytvoril pojem syntetizmus, ktorý charakterizoval jeho obrazy plné formálnych prvkov syntetizovaných s emóciami. Na ich vyjadrenie používal širokú paletu farieb, jasné obrysy a jednoduché tvary. Bol dokonca jedným z mála umelcov, ktorí nasledovali návrat primitivizmu. V spolupráci s E.Bernardom vytvorili vlastný umelecký syntetický štýl – cloisonizmus.

Gauguinova maľba „Kedy sa vydáš?“ sa v roku 2015 stala najdrahšou na svete. V roku 2017 ho však tromflo dielo Leonarda da Vinciho – Salvator Mundi. Stále sa však nachádza medzi najdrahšími dielami na svete.

Osudovým bolo, keď Theo van Gogh zoznámil Gauguina so svojím bratom Vincentom. Obaja začali spolu pracovať vo francúzskom meste Arles, čo však skončilo katastrofou. Po dvojmesačnom spolužití vo van Goghovom „žltom dome“, vznikli medzi umelcami rozpory. Okrem iného, aj čo sa týkalo maliarskeho prístupu.

Gauguin opustil Vincenta po tom, čo sa ho pokúsil napadnúť žiletkou. Malo to negatívny dopad aj na Vincenta, ktorý si po tom odrezal časť svojho ucha. Dokonca kolujú povery, že to má na svedomí priamo Gauguin a Vincent sa snažil iba chrániť jeho povesť, tak tento čin vzal na seba. Historici Kaufmann a Wildegans skúmali okrem iného aj ich osobnú korešpondenciu a dospeli k záveru, že je to v skutočnosti naozaj pravda.

Žltý dom, Vincent van Gogh, 1888

foto: commons.wikimedia.org

„Pôjdem na Tahiti a zomriem tam. Moje umenie, ktoré milujete, je iba semeno a dúfam, že ho tam v primitívnej a divokej pôde vypestujem. Slávu nech majú iní, ja potrebujem pokoj.“

Kvôli dlhom a problémami s manželkou, kedy bol obvinený zo šikanovania a tyrania, sa Paul rozhodol odísť na Tahiti. Vďaka peniazom získaným z predaja svojich diel na aukcii, tu mohol žiť spokojne niekoľko rokov. Našiel si tu domorodú ženu, ktorá sa stala jeho milenkou ale aj umeleckou múzou.

Keď minul všetky peniaze, vrátil sa do Paríža, kde usporiadal ďalšiu aukciu svojich obrazov. Tá však už nemala taký úspech. Pri bitke si zranil nohu a trpel syfilisom. V roku 1897 sa dokonca pokúsil o samovraždu. Aj napriek zjavne pokojnému životu sa jeho ochorenie rýchle zhoršovalo a stal sa závislým na alkohole a morfiu. Zomrel 8. marca o šesť rokov neskôr, na zástavu srdca.

Poďme sa pozrieť, ako sa vyvíjala tvorba Paula Gauguina, jedného z najväčších umelcov všetkých dôb a ako vyzeral prechod od impresionizmu k jeho originálnemu štýlu.

Pod mangovníkmi, 1887

foto: cs.wikipedia.org

Les Alyscamps, 1888

foto: cs.wikipedia.org

Jakub zápasí s anjelom, 1888

foto: cs.wikipedia.org

Žltý Kristus, 1889

foto: cs.wikipedia.org

Arearea, 1891

foto: cs.wikipedia.org

Tahiťanky na pláži, 1891

foto: cs.wikipedia.org

Muž so sekerou, 1891

foto: cs.wikipedia.org

La orana, Maria, 1891

foto: cs.wikipedia.org

Duch mŕtvych bdie, 1892

foto: cs.wikipedia.org

Kedy sa vydáš? 1892

foto: en.wikipedia.org

Autoportrét s klobúkom, 1893

foto: cs.wikipedia.org

Sen, 1897

foto: cs.wikipedia.org

Dievčatá s kvetmi mangovníka, 1899

foto: cs.wikipedia.org

Mladé dievča s vejárom, 1902

foto: cs.wikipedia.org
cs.wikipedia.org,artlistr.com
Uložiť článok

Najnovšie články