Foto: SITA/Milan Illík

V sále zostalo len 78 prítomných poslancov a poslankýň.

Parlament rozhodol o budúcnosti verejnoprávneho RTVS. Inštitúciu nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Nepomohla ani snaha opozície, štrajk zamestnancov a zamestnankýň telerozhlasu, výzvy na diskusiu s ministerkou Martinou Šimkovičovou, či viaceré pochody za slobodu slova a protesty. 

Rozhodli

„Zákon o STVR nemal nikdy vzniknúť. Nová STVR nebude nikdy verejnoprávna,“ povedala pred hlasovaním poslankyňa za PS Zora Jaurová. Vopred avizovala, že klub PS sa hlasovania nezúčastní, rovnako ako to vopred vyhlásili poslanci a poslankyne za bývalé Oľano aj KDH.

„Zákon neprináša zmeny na funkčné zlepšenie, zmeny sú v rozpore s legislatívou EÚ. Inšpirácia orbánovským Maďarskom, nech nám je varovaním,“ odkázal za SaS Tomáš Szalaj. Dodal, že „Pravda sa nedá umlčať“ s tým, že sa celá opozícia hlasovania nezúčastní.

Opozícia na protest z priestorov siene parlamentu odišla, k čomu si vládna koalícia zatlieskala a pristúpila k hlasovaniu. Návrh zákona o STVR prerokovali v treťom čítaní ihneď. Do rozpravy sa nikto neprihlásil, parlament preto o návrhu zákona hlasoval okamžite. Zo 78 prítomných bolo 78 za.

Riaditeľ Machaj skončí do 10 dní.

Dôvodom zmien je podľa vlády dlhodobá neobjektivita RTVS. Telerozhlas viní z toho, že nedáva priestor všetkým názorom, čím porušuje ľudské práva.

Zákon predložilo ministerstvo kultúry. Legislatíva podľa neho nerozdeľuje verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no vytvára podmienky na samostatný rozvoj televízie a rozhlasu, píše TASR.

„Prináša vyššiu mieru odpolitizovania procesov pri voľbe generálneho riaditeľa inštitúcie, kreovaní Rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady,“ vysvetlilo.

Uložiť článok

Najnovšie články