Foto: SITA

Sonda Parker Solar Probe pracuje po oblete Slnka normálne.

Sonda Parker Solar Probe pracuje po dokončení rekordne blízkeho obletu Slnka normálne, uviedol v piatok americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a AFP.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Najbližšie k Slnku a najrýchlejší objekt

Prevádzkový tím misie v Laboratóriu aplikovanej fyziky (APL), ktorý na projekte spolupracuje s Univerzitou Johnsa Hopkinsa, zachytil signál rádiového majáka sondy v noci na piatok.

NASA očakáva, že sonda pošle podrobné telemetrické údaje o svojom stave 1. januára.

Sonda 24. decembra preletela okolo Slnka vo vzdialenosti iba 6,1 milióna kilometrov od jeho povrchu, teda 0,04 AU, čo je 0,04-násobok vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou, čím vstúpila do vonkajšej vrstvy slnečnej atmosféry zvanej koróna. Dostala sa tak k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda, upozornil Reuters.

Sonda sa pohybuje rýchlosťou približne 692 000 kilometrov za hodinu, čo je približne 0,064 % rýchlosti svetla a je tak najrýchlejším objektom vytvoreným človekom a odolávala teplotám až 982 stupňov Celzia, uvádza webová stránka NASA.

Čakajú na dáta

Tepelný štít sondy vyrobený z uhlíkovej peny je taký účinný, že jej vnútorné prístroje zostávajú pri skúmaní koróny takmer na úrovni izbovej teploty – približne 29 stupňov Celzia, píše AFP.

Vedci teraz čakajú na dáta, ktoré im sonda pošle. „Údaje, ktoré prídu z kozmickej lode, budú novými informáciami o mieste, kde sme my ako ľudstvo ešte nikdy neboli,“ povedal Joe Westlake, riaditeľ Heliophysics Division v centrále NASA.

Ilu: NASA’s Goddard Space Flight Center/Mary P. Hrybyk-Keith

Sondu Parker vypustili v auguste 2018. Cieľom sedemročnej misie je prehĺbiť vedecké poznatky o Slnku a pomôcť predpovedať vesmírne počasie, ktoré môže ovplyvniť život na Zemi. Postupným krúžením sa dostávala na stále nižšiu obežnú dráhu okolo našej hviezdy, využívala pritom aj gravitáciu Venuše.

Utorkový prelet bol prvým z troch rekordne blízkych priblížení sa tejto sondy k Slnku, pričom pri ďalších dvoch – naplánovaných na 22. marca a 19. júna 2025 – sa očakáva, že sa Parker Solar Probe opäť dostane do podobnej vzdialenosti.

Uložiť článok

Najnovšie články