Pokus o atentát na Jána Pavla II. Foto: Archív TASR

Jedným z najobľúbenejších pápežov, ktorý kedy zasadol na Petrov stolec, bol určite Ján Pavol II. Ten zomrel pred 20 rokmi.

Hlavou rímskokatolíckej cirkvi je pápež. Aj keď mu je prisudzovaná obrovská moc, stále je to iba človek so všetkými kladmi aj zápormi. Na mieste pápeža sa objavilo mnoho mužov, ktorí s touto mocou mohli narábať inak a do dejín sa nie vždy zapísali v tom najlepšom svetle, ako napríklad Pius XII., označovaný aj ako Hitlerov pápež. Avšak pri pohľade na pápeža Jána Pavla II. sa bavíme hlavne o pozitívach. Tento obľúbený pápež zomrel pred 20 rokmi, pričom jeho život poznačili viaceré udalosti, jednou z nich bol aj atentát, ktorý šokoval svet, no pápež sa z neho dokázal zotaviť.  

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Život pred úradom

Ján Pavol II. sa narodil ako Karol Wojtyła vo Wadowiciach v južnom Poľsku ako druhý syn bývalého dôstojníka habsburskej armády Karola Wojtyłu st. a Emilie, rodenej Kaczorowskej 18. mája 1920, teda približne pred 105 rokmi. V detstve rád športoval, hrával futbal či v zime lyžoval. Bol výborným študentom a už v tom čase sa vyznačoval veľkým vzťahom k viere.

Na gymnáziu hrával v divadle, a keď skončil strednú školu so skvelými výsledkami, začal študovať na Filozofickej fakulte Jagelonskej univerzity, píše Britannica. Písal sa rok 1938 a Európa stála na prahu druhej svetovej vojny.

Mladý Ján Pavol II. ešte ako Karol Wojtyła so svojím otcom. Foto: Public Domain

Ochranca Židov

Vojna mu zobrala možnosť študovať na vysokej škole a začal pracovať v chemických závodoch. Počas tohto obdobia sa stal členom organizácie Unia, ktorá bola spojená s katolíckym prostredím a tiež sa snažila ochraňovať Židov ohrozených vojnou a perzekúciami. V roku 1943 sa v Karolovi naplno prejavila túžba stať sa kňazom a vstúpil do tajného Metropolitného duchovného seminára v Krakove a zúčastňoval sa podzemných štúdií na Teologickej fakulte Jagelovskej univerzity.

Wojtyła ako kňaz a pápež

Mal nadanie na jazyky, pričom plynule ovládal až 9 rečí, čo ho predurčovalo na to, aby veľké úspechy dosiahol aj v cirkvi. V roku 1946 bol vysvätený za kňaza a začal učiť na Jagelovskej univerzite v Krakove a následne na Katolíckej univerzite v Lubline.

Chýry o ňom sa doniesli až do Vatikánu a už v úvode spomínaný pápež Pius XII. ho vymenoval za titulárneho biskupa ombijského a pomocného biskupa arcibiskupa Baziaka, ako dosvedčujú vatikánske dokumenty. Vo veku 38 rokov sa tak stal najmladším poľským biskupom.

Pápež Ján Pavol II. vo Vatikáne v roku 1997. Foto: Archív TASR

V auguste 1978 sa zúčastnil voľby nového pápeža, kde bol zvolený Ján Pavol I. Nikto vtedy netušil, že čoskoro bude nová voľba, keďže Ján Pavol I. po 33 dňoch vo funkcii zomiera. V októbri sa tak Karol Wojtyła zúčastnil druhého konkláve.

Na tomto konkláve nebol favoritom a podpora bola rozdelená medzi dvoch silných kandidátov. Napokon však bol určený za kompromisného kandidáta a 16. októbra 1978 bol ako 264. pápež v dejinách cirkvi a prvý netaliansky pápež po 455 rokoch zvolený za najvyššiu hlavu cirkvi, uvádza Time. Bol tiež prvým Slovanom, ktorý sa stal pápežom.

Nikto v tej dobe nemohol tušiť, aký dôležitý muž sadá na Petrov stolec a ako svojím pôsobením významne ovplyvní celý svet. A tiež ani to, ako jeho život bude visieť doslova na vlásku po atentáte, ktorý sa mu takmer stal osudným.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články