Ilustračné foto: TASR/AP

Pápežova žiadosť o náhrobný kameň z regiónu je pre rodinu nádherným darom.

Náhrobný kameň nad hrobom pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) je z Ligúrie na severe Talianska, odkiaľ pochádzali jeho predkovia. Informoval spravodajský web Vatican News, píše TASR.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Tlačová služba Baziliky Santa Maria Maggiore spresnila, že na hrobe bude nápis „Franciscus“ a reprodukcia pápežovho pektorálu – náprsného kríža.

Chcel si uctiť svojich predkov

Na základe pápežovho duchovného závetu bude jeho hrob vo výklenku v bočnej lodi medzi Paulínskou kaplnkou, kde sa nachádza mariánska ikona Salus Populi Romani, uctievaná Rimanmi a ich zosnulým biskupom Františkom, a kaplnkou rodu Sforzovcov, v blízkosti oltára sv. Františka.

Rodina zosnulého pápeža má korene v ligúrskom mestečku Cogorno na severe Talianska a podľa litovského kardinála Rolandasa Makrickasa, ktorý je arcikňazom-koadjutorom Baziliky Santa Maria Maggiore, Františkovým prianím bolo byť pochovaný v hrobke z „ligúrskeho kameňa, zeme svojich starých rodičov“.

Z Ligúrie pochádzal pápežov prastarý otec Vincenzo Sivori, ktorý v 19. storočí odišiel z Talianska do Argentíny, kde si založil rodinu. Vyrástla v nej aj jeho vnučka Regina Maria Sivoriová, ktorá bola matkou Jorgeho Mariu Bergoglia – neskoršieho pápeža Františka.

Pápež František o svojich väzbách s Ligúriou verejne nehovoril. V Cogorne však stále žije sesternica Angela Sivoriová, ktorá uviedla, že pápežova žiadosť o náhrobný kameň z regiónu je pre rodinu nádherným darom, „posledným prekvapením.“ Pápež sa so svojou rodinou stretol v máji 2017 v Janove.

Uložiť článok

Najnovšie články