Úmrtie pápeža Františka zasiahlo celý svet. Slovenskí politici vyjadrujú úprimnú sústrasť a pripomínajú jeho ľudskosť, pokoru aj silný odkaz, ktorý po sebe zanechal.
Pápež František zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov. Správa o jeho smrti vyvolala vlnu reakcií vo svete aj na Slovensku. Predstavitelia politického spektra si uctili jeho pamiatku na sociálnych sieťach aj v oficiálnych vyhláseniach. Mnohí ho označili za výnimočnú osobnosť našej doby, lídra, ktorý cirkev otváral ľuďom a ktorý kládol dôraz na lásku, porozumenie a službu druhým.
Vždy stál na strane dobra
Odkaz zosnulého pápeža Františka zostane navždy v srdciach ľudí. Vždy stál na strane dobra a svojím životom bol príkladom pre všetkých. Svet jeho smrťou prišiel o významnú osobnosť. V reakcii na pondelkové úmrtie hlavy katolíckej cirkvi to na sociálnej sieti vyhlásil predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD).
„Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorých sa jeho odchod dotkol. Jeho silný odkaz však zostáva s nami navždy. Veľmi si vážim, že som mal tú česť osobne sa so Svätým Otcom Františkom stretnúť v roku 2014 vo Vatikáne a odovzdať mu dar od Košičanov – nádherného z dreva vyrezaného anjela držiaceho erb metropoly východu,“ uviedol Raši.
Stelesnenie pokory, človečenstva
Pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom zla. Zomrel človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou. V reakcii na úmrtie hlavy rímskokatolíckej cirkvi to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
„Svätý Otec patril k tým vzácnym ľuďom, ktorí málo hovoria, a pritom tak veľa povedia. Nikdy nezabudnem na jeho víziu o národe ako strome, ktorý tvorí jeden spoločne žijúci celok. Nezabudnem na jeho odkaz, že na iného človeka môžeme hľadieť zhora len vtedy, ak sa práve chystáme k nemu zohnúť, aby sme mu pomohli,“ napísala hlava štátu.
Ako Pellegrini dodal, bolo mu cťou stretnúť sa s pápežom dvakrát a počúvať jeho slová. Podotkol, že je rozdiel medzi celebritami, ktoré „na pár dní preslávia sociálne siete a potom upadnú do zabudnutia“, a skutočnou morálnou autoritou, ktorá svojimi skutkami už teraz patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti histórie.
Jeho múdrosť a láskavosť budú svetu chýbať
Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová si zaspomínala na osobné stretnutia so Svätým Otcom a ocenila jeho duchovnú hĺbku aj ľudskosť. „Pápež František odišiel na večnosť. Ako veľmi bude jeho múdrosť a láskavosť svetu chýbať. Bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Ale aj jasnej mysle a silných posolstiev,“ uviedla Čaputová.
Pripomenula, že sa spolu rozprávali aj o tom, ako prekonať spory v spoločnosti. Pápež podľa nej vždy zdôrazňoval, že jedinou cestou je láska. „Nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie, práve pre absenciu lásky a súcitu v takýchto postojoch. V jeho prípade to nebola fráza – solidarita a empatia, najmä k biednym a ponižovaným, pretvárali jeho život,“ dodala.
Za výnimočný dar považuje hodiny rozhovorov, ktoré s pápežom viedla. „Váš život bol inšpiráciou pre tento svet a ja sa budem snažiť byť ňou aj ďalej vedená. Odpočívajte v pokoji,“ uzavrela.
Minister vnútra a predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril na sociálnej sieti. „Odišiel pápež František. Muž dialógu, ktorý ukazoval svetu prívetivú tvár Boha. Odišiel muž, ktorý mal rád Slovensko,“ uviedol.
Podľa Šutaja Eštoka odišiel muž, ktorého pravdivosť a múdrosť budú svetu chýbať. Rovnako na sociálnej sieti na úmrtie pápeža reagoval aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Napísal, že pápež zanechal odkaz viery, mieru a služby druhým.
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) označila osobné stretnutie so Svätým Otcom za jeden z najsilnejších momentov jej života. „Nech jeho odkaz pokory, viery a služby žije ďalej. Odpočívajte v pokoji, Svätý Otče,“ zdôraznila.
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) považuje smrť pápeža Františka za veľkú stratu pre celý kresťanský svet.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) označil tohtoročný Veľkonočný pondelok za smutný. „Zomrel človek lásky a mieru,“ uviedol.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) poukázal na to, že pápež František ešte v nedeľu 20. apríla udelil svoje posledné požehnanie Urbi et Orbi a zomrel počas veľkonočných sviatkov, keď cirkev slávi víťazstvo nad smrťou. „Ešte počas nedávnej národnej púte vo Vatikáne adresoval pápež František Slovákom veľmi láskavý pozdrav a povzbudil náš národ k svornosti, jednote a pevnosti vo viere,“ doplnil.
Vyjadrili sa aj opoziční politici
Hnutie Slovensko sa na sociálnej sieti hlave cirkvi poďakovalo za jeho dielo, život a lásku ku všetkým ľuďom. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová k úmrtiu uviedla, že pápežove požehnanie a slová boli pre ňu zdrojom odvahy k ľudskosti a výzvou k službe. TASR o tom informovala Alexandra König z tlačového oddelenia strany. František podľa nej pripomínal ľuďom posolstvo dobra, univerzálnej lásky a služby chudobným.
„Svojím životom pripomínal, že cirkev nemá byť inštitúciou privilegovaných, ale útočiskom slabých. A že viera nie je o slovách, ale o skutkoch lásky,“ uviedla.
Na sociálnej sieti reagovalo aj Kresťanskodemokratické hnutie. „S hlbokým zármutkom sme prijali správu o smrti pápeža Františka. Bol hlasom pokoja pre celý svet v týchto kritických časoch. Ďakujeme za jeho službu cirkvi, jeho dôraz na tradičné hodnoty a ľudskú dôstojnosť,“ napísalo hnutie.
Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling si bude pápeža Františka z omše v Šaštíne navždy pamätať ako nesmierne charizmatického, ľudského a otvoreného človeka, z ktorého išla láska a pokoj. „Či už je niekto veriaci alebo nie, pápež František bol veľkou osobnosťou. Usiloval sa ľudí spájať, približoval sa im, namiesto polarizácie zmierlivo komunikoval a cirkev čo najviac otváral ľuďom,“ doplnil.
Pápež bol podľa neho hlasom slabších aj hlasom mieru. Vedel osloviť aj tých, ktorí nemali k cirkvi možno až tak blízko. „Pochopenie, ľudskosť, pokoj. To sú slová, ktoré si budem s pápežom Františkom vždy spájať. Je to jeho odkaz, na ktorý by svet nemal zabudnúť,“ podčiarkol šéf SaS.
Odkaz pápeža Františka pretrvá
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka reagoval na správu o úmrtí pápeža Františka statusom na sociálnej sieti. Označil ho za posla nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory. „Inšpiroval svojím osobným príkladom a životom, jeho odkaz výrazne presahoval samotnú cirkev,“ uviedol Šimečka.
Pripomenul aj pápežov vrúcny vzťah k Slovensku, ktoré pred niekoľkými rokmi osobne navštívil. „Jeho skon je smutnou správou, špeciálne v čase tak významných sviatkov pre veriacich na celom svete. Odkaz, ktorý pápež František šíril, však pretrvá a môžeme zaň byť iba vďační,“ dodal.
Svätý Otec, ktorý pochopil dobu
Pápež František sa celou svojou dušou snažil o mier vo svete. Najviac ho charakterizoval vzťah k obyčajným ľuďom. V reakcii na úmrtie Svätého Otca to uviedol bývalý prezident SR Ivan Gašparovič.
„Je škoda, že odišiel, pretože som ho považoval za Svätého Otca, ktorý pochopil dobu. Obracal sa vždy k tým, ktorí rozhodujú o mieri a celou svojou dušou sa o mier vo svete aj snažil. A čo ho najviac charakterizovalo, to bol vzťah k obyčajným ľuďom,“ uvádza sa vo vyjadrení bývalého prezidenta SR, ktoré TASR poskytol jeho niekdajší hovorca Marek Trubač. Gašparovič bol prvý slovenský prezident, ktorý Svätého Otca v roku 2013 navštívil a zároveň ho aj pozval na návštevu Slovenskej republiky.
František formoval cirkev svojimi textami aj činmi
Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. Bol mužom viery, pokory a služby, dokázal osloviť nielen katolíkov, ale všetkých ľudí dobrej vôle. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
„V mene Konferencie biskupov Slovenska a všetkých veriacich na Slovensku vyjadrujem úprimnú sústrasť celej Cirkvi,“ zdôraznil Bober. Svätému Otcovi ďakuje za neúnavnú službu v prospech všetkých zraniteľných. „Zbližoval ľudí a národy ohlasovaním a uskutočňovaním dialógu a stretnutia, ktoré napĺňal nehou a súcitom,“ doplnil predseda KBS.
Spomenul aj pápežovu návštevu na Slovensku v septembri 2021, počas ktorej veriacim pripomínal dôležitosť bratstva, solidarity a otvorenosti voči tým najzraniteľnejším. „Rovnako si vážime jeho otcovské prijatie, ktorého sa nám dostalo minulý rok pri návšteve Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne. Pápež František bol duchovným vodcom, ktorý počas svojho pontifikátu priniesol Cirkvi mnoho impulzov,“ podčiarkol Bober.
Ocenil pápežove apoštolské exhortácie a encykliky, ktorými formoval a podnecoval cirkev, aby verne ohlasovala radostnú zvesť v meniacom sa svete. „Ďakujeme za otvorenie synodálneho procesu, ktorý obnovil v Cirkvi ducha synodálnosti cez život spoločenstva,“ zdôraznil. Pápež sa podľa jeho slov s osobitnou starostlivosťou venoval reformám v rámci Vatikánu, ktorých cieľom bolo zvýšenie transparentnosti a efektívnosti cirkevných štruktúr.
„Dôraz kládol na zapojenie celého Božieho ľudu do rozhodovacích procesov Cirkvi a na jej misionárske poslanie osobitne k perifériám spoločnosti. Jeho úcta k stvorenstvu a apel na ochranu nášho spoločného domova zasiahla všetky úrovne spoločnosti,“ doplnil.
Ako podotkol, milosrdenstvom i humorom svedčil pápež František o radosti života s Bohom, vlieval nádej a odvahu tam, kde chýbala. „Prajem si, aby sme nezabudli na slová a gestá tohto hlboko ľudského pápeža a vlastným životom sme nadviazali na jeho odkaz bratstva, úcty a kresťanskej lásky voči každému človeku. Modlíme sa za dušu zosnulého Svätého Otca v nádeji na večný život,“ uzavrel Bober.
Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell.
Nahlásiť chybu v článku