Severná Kórea. Momentálne najuzavretejšia krajina planéty. Prototyp diktatúry v rukách Kim Čong-una stále udržuje Severnú Kóreu na chvoste línie demokratických štátov. Ide teda o najautoritatívnejšie miesto na planéte, kde vládne režim stalinistickej totality. Keď sovieti v roku 1949 „odišli“ z krajiny zanechali v Severnej Kórei tanky, zbrane a muníciu. O rok neskôr to Severná Kórea využila a zaútočila na svojho južného suseda. Vojna trvala 3 roky, no jej pozostatky nájdete na Kórejskom polostrove dodnes. Je ním snáď najstráženejšia hranica sveta medzi Severnou a Južnou Kóreou. A práve tu môžu turisti navštíviť jediné miesto, kde ich dokonca môžu zastreliť.
Panmunjom, miesto, ktoré sa nachádza na hranici Severnej a Južnej Kórei, no administratívne patrí do severokórejskej provincie Severné Hwanghe. Miesto však navštevujú najmä turisti prichádzajúci z juhu. Do Soulu (hl. mesto Južnej Kórei) je to totiž len niečo cez 55 kilometrov. Turistov sem prichádza mnoho napriek tomu, že je toto miesto jedným z najnebezpečnejších turistických destinácií na svete.
Na internete koluje informácia, že každý návštevník Panmunjomu musí pri návšteve podpísať vyhlásenie o prebratí zodpovednosti za zranenie či smrť, ku ktorým môže dojsť pri vojenskej akcii. Martin Navrátil, jeden z prvých Slovákov, ktorý Panmunjom navštívil, nám však prezradil, že na strane Severnej Kórei si na toto potvrdenie nepotrpia, napriek tomu, že riziko je obrovské. Na strane Južnej Kórei vás do Panmunjomu bez podpisu nepustia.
Prečo toľko nebezpečenstva, keď od vojny prešlo už viac ako 60 rokov? Dôvodom je v podstate stále pretrvávajúci vojnový stav. Kórejská vojna totiž nebola nikdy oficiálne ukončená. Napriek tomu, že OSN, KĽDR, Čína a ZSSR uzavreli prímerie, nebol konflikt nikdy celkom ukončený. Kórejská republika (Južná Kórea) sa totiž na dohode nezúčastnila. Na Kórejskom polostrove vznikla demilitarizovaná zóna. Oficiálne by malo ísť o územie bez vojenskej techniky a armádnych zložiek. Napriek tomu je toto územie najviac ozbrojený región na planéte.
Bunkre, míny, ostnaté drôty, protitankové zátarasy a 4 km široký pás krajiny, kde sa každodenne dá napätie aj krájať. 1,2 milióna profesionálnych vojakov na strane Severnej Kórei stojí oproti 650-tisícovej armáde Južnej Kórei. Oba štáty strážia hranicu a čakajú na deň, kedy sa môže všetko zmeniť. Menšie konflikty, pri ktorých sa na hranici bežne strieľa, sú tu na pravidelnom poriadku.
Napriek týmto skutočnostiam navštívia Panmunjom ročne tisíce turistov. Napätie a nebezpečenstvo ide do úzadia a turisti sú zvedaví na pretrvávajúce pozostatky kórejského konfliktu. Najväčšou atrakciou pre turistov je nízka modrá budova, ktorá sa v Panmunjome nachádza. V jej vnútri sa nachádza miestnosť, kde sa príležitostne stretávajú štátni predstavitelia z oboch krajín. Nájdete tu stôl so zamatovým obrusom a mikrofónny kábel vedúci stropom presne v polovici miestnosti. Tento kábel je oficiálne uznaný ako línia hranice medzi Severnou a Južno Kóreou. Z vonku budovy stoja na každej strane prísne vyzerajúci vojaci z oboch krajín, ktorí vás cez okno po celý čas sledujú.
Svet uzavrený za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa? Cestovateľské kino v Trenčíne, Banskej Bystrici a Prešove sa tentokrát zameria na Severnú Kóreu. V sprievode fotografa Romana Haráka vezme návštevníkov na surrealistický výlet do zeme, pre ktorú sú príznačné efektívna propaganda, neoblomná cenzúra a kontroverzní politickí lídri.
Cestovateľské Kino: Severná Kórea (Roman Harák)
11. 10 – Trenčín, Kino Hviezda (FB Event)
18.10 – Banská Bystrica, Aula SZU (FB Event)
8. 11 – Prešov, Kino Scala (FB Event)
Lístky na všetky premietania sú dostupné na tomto odkaze.
amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku