Vysoký počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom sa vzhľadom na vysoký počet vykonaných testov predpokladal. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že vyššie čísla nakazených nebudú nezvyčajné aj v ďalšom období.
Koronavírus online: Mapa a grafy situácie na Slovensku | Aktuálne správy
Dnes na Slovensku pribudlo 161 nových prípadov nákazy koronavírusom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva denne dohľadávajú stovky kontaktov nakazených. Ide o kľúčovú prácu, vďaka ktorej sme schopní zvládnuť pandémiu na Slovensku. V okamihu, keď nebudú hygienici schopní dohľadať väčšinu kontaktov, budeme tu mať komunitné šírenie a následky by mohli byť oveľa horšie.
Na dnešnej tlačovej besede minister zdravotníctva kritizoval dezinformačnú kampaň aj ľudí, ktorí stále nenosia rúška v prípadoch, kedy sú povinné.
Slovensko v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu čelí veľkej dezinformačnej kampani. Je to najväčší zápas, ktorý treba zviesť. „Situácia na Slovensku sa zhoršuje. Nie sme takí jednotní, ako sme boli na začiatku, keď pandémia vypukla na území SR,“ povedal Krajčí. Podotkol, že Česko nepomáha pri boji s dezinformáciami. „Blížia sa tam voľby. Spoločnosť je tam roztrieštená a mnohokrát aj odborníci dávajú protichodné stanoviská.“
Počet hospitalizácií sa zvyšuje
Krajčího neteší, že postupne stúpajú hospitalizovaní s podozrením na ochorenie COVID-19. Za utorok (8. 9.) to bolo 131 ľudí, u 98 bol nový koronavírus potvrdený. Na margo toho, že ľudia nechcú byť obmedzovaní opatreniami, Krajčí hovorí, že ak by sa rúška nosili, obmedzenia by byť nemuseli. „Pokiaľ sa rúška nosia a dodržuje sa to, čo sme sa dohodli, tak sa žiadne celoplošné opatrenia nebudú musieť prijímať,“ poznamenal.
Vláda vyčlenila financie pre „dohodárov“, ktorí by mali pomáhať regionálnym úradom verejného zdravotníctva s obtelefonovaním a dohľadávaním kontaktov, pripomenul Krajčí.
Nahlásiť chybu v článku