Mnoho futuristických a katastrofických scenárov o budúcnom osude našej civilizácie končí celosvetovou pandémiou. V globalizovanom svete 21. storočia je šírenie nebezpečných vírusov rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a napriek technologickému vývoju v oblasti zdravotníctva sa neustále objavujú nové faktory, ako napríklad klimatická zmena, ktorá by mohla šírenie nebezpečnej pandémie ešte urýchliť. Je ľudstvo na takýto scenár pripravené?
Najnovšia správa Rady pre monitorovanie globálnej pripravenosti (Global Preparedness Monitoring Board) ukazuje, že ľudstvo nie je ani v 21. storočí dobre pripravené na pandémiu, ktorá by mohla ohroziť jeho existenciu. Odborníci tvrdia, že existuje veľmi reálna hrozba, toho že by rýchlo sa šíriaca pandémia respiračného patogénu dokázala zabiť 50 až 80 miliónov ľudí, čo predstavuje asi 5% svetovej populácie.
Rada pre monitorovanie globálnej pripravenosti (GPMB) vznikla len minulý rok a tvoria ju politickí lídri, riaditelia agentúr a vedci. Ide o nezávislý orgán, ktorého hlavnou úlohou je monitorovať pripravenosť civilizácie na globálne zdravotné krízy. Monitorovaním postupov pri pandémiách chrípky H1N1 v roku 2009 či pandémie vírusu Ebola v rokoch 2014-2018 ako aj mnohých ďalších rýchlo sa šíriacich ochoreniach, GPMB zhodnotila stav pripravenosti sveta na potenciálnu globálnu krízu.
Stále nie sme pripravení
V období rokov 2011 až 2018 eviduje Svetová zdravotnícka organizácia celkom 1483 epidémii v 172 krajinách sveta. Epidémie sú bežnou súčasťou nášho sveta a proti väčšine z nich vieme celkom účinne a rýchlo zakročiť. Iné, ako napríklad epidémia vírusu spôsobujúceho ochorenie Ebola, sú pre ľudstvo aj v 21. storočí veľmi náročnou výzvou.
Podľa správy GPMB naša civilizácia nie je pripravená na rýchlo sa šíriacu globálnu pandémiu. Tvrdí že v minulosti vypracované odporúčania na boj proti epidémiám a pandémiám neboli dostatočne implementované a v prevencii proti globálnemu aj regionálnemu ohrozeniu naďalej pretrvávajú veľké medzery. Pre svetových lídrov preto Rada vytvorila 7 odporúčaní, v ktorých okrem iného volá po vyšších investíciách do prevencie ako aj po vytvorení medzinárodného systému pomoci proti potenciálnym pandemickým hrozbám.
Nahlásiť chybu v článku