Často je považovaná za jednu z najkrajších a najzaujímavejších opustených budov Európy i celého sveta. Buzludža, pamätník Bulharskej komunistickej strany, je ukážkou megalomanskej architektúry socializmu, bohatej aj keď krvavej histórie národa i zrkadlom moderných dejín Bulharska. Majestátna ikona bulharského socializmu s nádychom futuristických architektonických prvkov pripomína UFO či vesmírnu loď zo Star Wars, no ostáva bez povšimnutia miestnych úradov.
Bulharsko nie je len krajinou pláží a dovolenkových rezortov. Ukrýva v sebe množstvo prírodných krás, historických pamiatok, zaujímavých miest a jedinečných architektonických skvostov. Medzi ne nepochybne patrí aj Buzludža, ktorá spája všetky vyššie uvedené lákadlá. Jedinečný pamätník bulharského komunizmu stojí na najvyššom vrchole pohoria Stará Planina a je dejiskom moderného bulharského národa definujúcich udalostí.
Opustený pamätník Buzludža stojí na rovnomennom, 1439 metrov vysokom vrchole pohoria Stará Planina, ktorý sa za posledných 150 rokov stal dejiskom niekoľkých významných historických udalostí. V roku 1868 sa práve tu na posledný odpor voči Osmanskej nadvláde postavili poslední povstalci. Pri bitke, v ktorej stáli 3 desiatky Bulharov proti 23-násobnej presile, prišiel o život aj národný hrdina a vodca rebelov Hadzhi Dimitâr. Nádej na protiturecký odboj bola pochovaná. Až o 10 rokov po rusko-tureckej vojne vznikla po 500 rokov trvajúcej tureckej nadvláde Tretia bulharská ríša.
Ďalším významným medzníkom v histórii vrcholu Buzludža je rok 1891. Dimitr Blagoev tu totiž založil socialistické hnutie, ktoré sa neskôr pretransformovalo na Bulharskú sociálnodemokratickú stranu. O mnoho rokov neskôr sa strana stala vládnucou komunistickou stranou v krajine. Ešte predtým sa však počas druhej svetovej vojny stala Buzludža stala miestom partizánskych bojov proti bulharským nacistickým jednotkám.
V súvislosti s významnými historickými udalosťami bol vrchol Buzludža v 70. rokoch 20. storočia komunistickou stranou vybraný pre vybudovanie megalomanského rovnomenného pamätníka. V štýle brutalizmu dnes pripomína obrovské UFO či loď z obľúbenej sci-fi série Star Wars. Práce začali v roku 1974. Viac ako 6-tisíc ľudí tu zo 70-tisícov ton betónu, 3-tisíc ton ocele a 40 ton skla do roku 1981 vybudovalo skutočný unikát.
V auguste 1981 Pamätník Buzludža slávnostne otvoril generálny tajomník Bulharskej komunistickej strany, Todor Živkov. Keďže sa na jeho výstavbu „poskladali“ všetci občania krajiny, návšteva pamätníka bola po otvorení celkom zadarmo. Komunistická strana uvádzala, že do roku 1989 navštívili Buzludžu 2-milióny ľudí.
Sláva Buzludže končí spolu so slávou Bulharského komunizmu v roku 1990. Pamätník na najvyššom vrchole Starej planiny ostáva ponechaný času, prírode a vandalom. Ani jedna z demokratických vlád krajiny sa za 28 rokov nepustila do obnovy či záchrany pamiatky na mieste, kde sa odohralo toľko významných udalostí moderných dejín Bulharska. Paradoxne so stavom budovy stáli ešte pred nejakým časom nad hlavným vchodom slová „Nikdy nezabudni na svoju minulosť„. Pripomienkou komunizmu je zas nápis „Proletári všetkých krajín, spojte sa! „na strope hlavnej sály s kapacitou 800 ľudí.
Pamätník Buzludža je tak dnes lákadlom len pre nadšencov opustených budov či tých, ktorí radi obdivujú magalomanskú socialistickú architektúru. Ak by ste sa vybrali na jeho návštevu, nájdete ho asi 25 kilometrov severne od mesta Kazanlăk. Až na vrchol, k samotnému pamätníku sem navyše vedie asfaltová cesta. Do interiéru pamätníka sa však nedostanete. Už niekoľko mesiacov je objekt pre vandalizmus strážený 24 hodín 7 dní v týždni. Aj obhliadka exteriéru však rozhodne bude stáť za to.
buzludzha-monument.com, lonelyplanet.com
Nahlásiť chybu v článku