Ilustračná foto: TASR - Jaroslav Novák

Okrem operácií začali platiť zmeny aj pri e-receptoch.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR od januára zaviedlo maximálne čakacie lehoty pre stovky plánovaných zákrokov. Zmenu priniesla novela vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

MZ stanovilo maximálne čakacie lehoty pre 407 zákrokov. Ak zdravotná poisťovňa nezabezpečí termín operácie do tejto lehoty, pacient sa môže na náklady svojej poisťovne nechať zoperovať v ktorejkoľvek krajine Európskej únie.

Zavedenie maximálnych čakacích lehôt je súčasťou reformy nemocníc. Pôvodne mali platiť pri asi 700 konkrétnych operáciách už od roka 2024.

Problémy s e-receptami

Papierové recepty pri niektorých liekoch sú krok späť v elektronizácii zdravotníctva, ktorá negatívne ovplyvní efektivitu práce lekárov a lekární, ako aj komfort pacientov. Upozornila na to Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR v reakcii na novelu zákona o elektronickom zdravotníctve, ktorá bude platiť od 1. januára 2025.

„Elektronický recept výrazne odľahčil čakárne ambulancií a zabezpečil, že pacienti už nemusia chodiť po recepty osobne. Navyše, systém umožňuje lepší prehľad o užívaných liekoch, čo lekárom zabránilo predpisovať lieky s duplicitným účinkom alebo také, ktoré by mohli pacienta poškodiť. V neposlednom rade šetrí pacientom a lekárom čas a nemalé peniaze,“ podotkla výkonná riaditeľka asociácie Dajana Petríková.

Priblížila, že pre zmenu legislatívy z elektronického systému dôjde k strate až 17 percent receptov. „Dosah novely na službu e-recept intenzívne riešime s ministerstvom zdravotníctva aj s Národným centrom zdravotníckych informácií, v ktorého gescii bol zákon upravovaný. Naším cieľom je, aby sa čo najskôr znížil dosah na našich poistencov a zmluvných lekárov. Zo strany ministerstva sme boli uistení, že podnikne ďalšie legislatívno-právne kroky na vrátenie e-receptu do ‚starých‘ koľají pri súčasnom rešpektovaní ochrany osobných údajov našich poistencov,“ dodala Petríková.

Národná rada SR v decembri schválila novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme z dielne rezortu zdravotníctva. Podľa nej sa elektronické služby v zdravotníctve upravia. Vzniknúť majú aj nové. Úprava súvisí s prípravou dátovej reformy, ktorej cieľom je najmä odbremenenie zdravotníkov od zbytočného vykazovania a zlepšenie dátovej dostupnosti a kvality.

Opozičné KDH v tejto súvislosti upozornilo, že pre nepresnú formuláciu v zákone sa nebudú môcť vydávať e-recepty na niektoré lieky. Ministerstvo deklarovalo, že sa snaží chybu vyriešiť tak, aby nebolo potrebné vydávať papierové recepty pre lieky.

Uložiť článok

Najnovšie články