Foto: Facebook (Obec Chorvátsky Grob) / TASR (Radovan Stoklasa)

Rodičia sa sťažujú na to, že ich deti neboli prijaté na základnú školu.

Obyvatelia Chorvátskeho Grobu sa búria. Po sťažnostiach zo strany bývalých riaditeliek na starostku obce sa ozvali aj rodičia. Tým však prekáža to, že ich deti na jednu zo škôl neboli prijaté. Uprednostnené podľa nich mali byť deti učiteľov.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Venujeme sa aj dôležitým témam. Veríme, že tieto informácie by mali byť prístupné pre všetkých, preto sme sa tento článok rozhodli odomknúť.💡Žurnalistika však nie je zadarmo. Spraviť sme tak mohli vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k interez PREMIUM a získajte:

  • 📰 Články bez reklám na interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
  • 📚 Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
  • 🎁 Prístup k exkluzívnym benefitom

Ide o reakciu na náš článok, v ktorom sme informovali o nadchádzajúcom referende za odvolanie starostky Chorvátskeho Grobu Vladimíry Vydrovej. Tá sa podľa slov bývalých riaditeliek oboch škôl mala dopustiť zastrašovania, nátlaku, či pokusov o manipuláciu.

Rodičia sa sťažujú na nespravodlivý systém, podľa ktorého boli vraj do školy prijaté deti „po známosti“.

Do prvého ročníka boli prijaté deti učiteľov, tie naše nie

Rodičom prekáža najmä fakt, že hoci do prvého ročníka na ZŠ Javorová Alej malo byť prijatých 50 žiakov, ich deti medzi nimi neboli. Obrátili sa na školskú inšpekciu, ktorá ich však odkázala na súd. Taktiež tvrdia, že údajne z 50 prijatých detí bolo 5 z nich bez trvalého pobytu v Chorvátskom Grobe, 8 detí učiteľov a 15 detí mimo spádovej oblasti (školský obvod, v ktorom má dieťa trvalý pobyt).

Bývalá riaditeľka školy Silvia Hikkerová tvrdenie o prijatí 5 detí mimo trvalého pobytu v obci označuje ako vystrihnuté z kontextu, nakoľko podľa nej ide o deti učiteľov. To znamená, že z 8 detí učiteľov je 5 mimo trvalého pobytu. Prijať deti mimo trvalého pobytu riaditeľka nemohla, keďže to nariadenia neumožňovali. Ak bol však uchádzač zároveň dieťaťom učiteľa, tak je podmienka na prijatie splnená.

Rodičia tiež hovoria, že disponujú informáciami, ktoré naznačujú hrubé porušenie zákona pri prijímaní detí. Následkom toho pripravujú na školu diskriminačné žaloby a prípad riešia aj na prokuratúre a správnom súde.

„Dnes už máme informácie, že tam bolo mnoho nezákonnosti, niektorí ľudia disponujú dvoma rozhodnutiami o neprijatí a nakoniec aj antedatovanými rozhodnutiami o prijatí na úkor iných,“ uviedla skupina rodičov pre interez.

Riaditeľka sa musela riadiť nariadeniami, ktoré neboli v súlade so zákonom

Už pri písaní prvého článku sme oslovili riaditeľku Silviu Hikkerovú a požiadali ju o vyjadrenie. Uviedla, že hoci výzva prokurátora na zmenu všeobecných záväzných nariadení (VZN), ktoré neboli v súlade so školským zákonom, prišla, neznamená to, že sa stávajú automaticky neplatnými. Riaditeľka vec konzultovala s právnikom a opierala sa aj o vyjadrenie Ústavného súdu SR, ktoré potvrdilo jej postup.

Nakoľko rokovanie o zmene VZN na obecnom úrade bolo naplánované na termín až po rozhodnutí o prijatí žiakov, riaditeľka nemala na výber a musela sa riadiť vtedy platnými nariadeniami.

K podobnému prípadu sa v minulosti vyjadril aj ústavný súd: „V tejto súvislosti ústavný súd konštatuje, že aj keď ide o neplatné právne akty, vzťahuje sa na ne prezumpcia správnosti, ktorá je charakteristická pre štátomocenský prejav, a preto zaväzuje až do momentu ich zrušenia alebo ich zmeny.“

Starostku budú odvolávať v referende

Dokopy 1818 obyvateľov Chorvátskeho Grobu podpísalo petíciu za odvolanie starostky Vydrovej. Keďže ju podpísalo aspoň 30 % oprávnených voličov a tým splnilo podmienku na vyhlásenie miestneho referenda, obec nemala na výber. Referendum vyhlásila na 12. apríla 2025 (sobota), konať sa bude od 7:00 do 20:00.

„Neúčasťou na referende dáte najavo, že si želáte, aby som pokračovala v práci a dokončila úlohy, ktoré som začala. Navyše, riadne komunálne voľby sa uskutočnia už budúci rok. Už budúci rok budeme mať možnosť slobodne rozhodnúť o ďalšom smerovaní našej obce,“ vyjadrila sa starostka na facebooku.

Poslanci obecného zastupiteľstva na februárovej schôdzi zrušili všetky body programu, v ktorom sa malo rokovať napríklad o dotácii vo výške 19-tisíc eur. V programe ponechali iba hlasovanie o vyhlásení referenda. Opätovne tiež navrhli schváliť uznesenie s výzvou starostky na odstúpenie. Zaujímavosťou je, že poslanci neschválili ani rozpočet obce, Chorvátsky Grob je tak v rozpočtovom provizóriu.

Na odvolanie starostky je potrebná nadpolovičná účasť v referende a zároveň sa musia občania vyjadriť za jej odvolanie. Väčšinou však v takýchto prípadoch referendum nie je platné práve pre nízku účasť občanov.

V Chorvátskom Grobe sa už referendum raz konalo – 25. júna 2016 sa obyvatelia obce pokúšali odvolať starostu. Účasť dosiahla iba 34,16 %, čím sa referendum stalo neplatným.

Uložiť článok

Najnovšie články