Ilu: Ypat0207 / CC BY-SA

Je veľká 23 miliónov kilometrov štvorcových.

Ozónová diera nad Antarktídou narastá zvyčajne v priebehu septembra a októbra. Deje sa to aj teraz, no aktuálne vedci spozorovali, že je rekordné veľká a je jedna z najväčších za posledné roky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Enormný rozmer

Podľa Svetovej meteorologickej asosicácie ozónová diera rapídne narastala už od polovice augusta a dosiahla veľkosť až 24 miliónov kilometrov štvorcových, pričom v súčasnosti je veľká 23 miliónov kilometrov štvorcových, informuje portál CNN. To je pre predstavu veľkosť asi ako 1,3-násobná rozloha Ruska či ako 500-násobné Slovensko.

Svoju rolu pri jej formovaní podľa vtm.zive.cz hrá obzvlášť silný polárny vietor, ktorého nízke teploty podporujú chemické reakcie na tvorbu diery. V ozónovej vrstve sa diera formuje kvôli molekulám brómu a chlóru. Tie sa aktivujú pri dopade slnečného svetla, takže keď sa po tmavej zime objaví svetlo, vrstva sa začne poškodzovať.

Foto: ESA

Mimoriadne dôležitá

Ozónová vrstva je mimoriadne dôležitá pre život na Zemi. Filtruje škodlivé ultrafialové žiarenie typu B a C, ktoré zapríčiňuje rozvoj rakoviny či poškodzuje zrak. Ozónová diera bola objavená v priebehu 70. rokov a v roku 1987 bol prijatý Montrealsky dohovor, ktorý hovorí o ukončení výroby freónov používaných v minulosti v chladničkách, či ako hnací plyn v sprejoch. Freóny sú ale zlúčeniny chrómu, brónu a fluóru a prispievajú tak ku vzniku ozónovej diery.

Ozónová vrstva je zložená z ozónu, čo je trojatómový kyslík a práve freónové zlúčeniny ho rozkladajú.

Napriek správe o veľkosti ozónovej diery sa celkový stav ozónovej vrstvy zlepšuje a správa OSN hovorí o tom, že aj samotná diera sa síce pomaly, ale isto zaceľuje a do roku 2060 by sa mohla vrátiť na úroveň spred 80. rokov 20. storočia.

Uložiť článok

Najnovšie články