Vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, má pri prevencii 70-percentnú účinnosť, ukazujú výsledky rozsiahlych testov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Na testoch sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc dobrovoľníkov zo Spojeného kráľovstva a Brazílie. Zo 131 účastníkov s ochorením dostalo 30 dve dávky vakcíny a 101 placebo, z čoho výskumníci zaznamenali účinnosť na 70 %. Dáta však naznačujú, že by ochrana mohla dosiahnuť aj 90 %. Keď dobrovoľníci dostali dve „vysoké“ dávky, ochrana bola 62-percentná. Keď však dostali jednu takúto dávku a následne „nízku“ dávku, účinnosť vzrástla na 90 %. Zatiaľ nie je jasné, prečo je to tak.
Podľa vedúceho výskumníka Andrewa Pollarda sú dáta o 90-percentnej účinnosti vakcíny „veľmi zaujímavé“ a znamenajú, že by mali viac dávok na distribúciu. U ľudí, ktorí dostali vysokú a nízku dávku, tiež bola nižšia úroveň asymptomatickej nákazy, čo podľa vedca znamená, že by boli schopní vírus zastaviť.
Má výhodu, ktorú ostatné vakcíny nemajú
Ako poukazuje BBC, účinnosť oxfordskej vakcíny na 70 % je víťazstvo i sklamanie, keďže vakcíny od farmaceutických firiem Pfizer a BioNTech aj Moderna vykazujú 95-percentnú úspešnosť. Oproti nim má však prvá spomínaná vakcína výhodu, že ju možno skladovať v „chladničkovej teplote“, čo zjednodušuje jej distribúciu po celom svete. Vakcíny od Pfizeru a BioNTechu i Moderny treba skladovať v oveľa chladnejších podmienkach. Je tiež lacnejšia, čiže po schválení regulátormi stále zohrá významnú rolu v boji s pandémiou.
AstraZeneca sa chystá vyrobiť tri miliardy dávok vakcíny po celom svete. Len britská vláda vopred objednala 100-miliónov dávok oxfordskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.
Nahlásiť chybu v článku