Podobne ako iné odvetvia, tak aj maloobchodný segment prechádza v posledných rokoch transformáciou. Ľudia v súčasnosti šalejú za lacnými diskontmi, predajcami zmiešaných tovarov za výhodné ceny, či outletmi rôzneho druhu. Práve tento fakt dáva šancu aj ruskému reťazcu Mere, ktorý chcel svoje prvé predajne na Slovensku otvárať už v roku 2022. Expanzia sa však zastavila.
Počiatočné nadšenie mnohých ľudí, ale aj tvrdá kritika analytikov. To všetko sprevádzalo ohlasovaný príchod Mere na slovenský trh. V druhej polovici roka 2023 však prišlo schladenie očakávaní, nakoľko z avizovaného rozširovania obchodnej siete nič nebolo. Išlo o prekvapivú správu, nakoľko sa diskontu darí napríklad aj v susednej Českej republike, ktorá je vnímaná ako trh veľmi podobný tomu nášmu.
Ako uviedol portál Aktuality.sk, u našich susedov chystá Mere otvorenie piatej predajne, pričom cieli predovšetkým na regióny s najnižším príjmom. Celý koncept postavený na ultranízkych cenách si však vyberá svoju daň pri samotnom zážitku z nakupovania. Nejde totiž o štandardný supermarket, ale skôr o obrovské skladové priestory, v ktorých je tovar uložený na drevených paletách a v princípe ide o takzvaný tvrdý diskont.
Práve znižovanie všetkých možných nákladov dáva reťazcu možnosť potlačiť ceny potravín nadol. V sortimente zákazníci nájdu do veľkej miery ruské výrobky, ale tiež tovar z pobaltských krajín.
Poďme ale späť k plánovanej slovenskej expanzii. Ako zistili Aktuality, zastavený proces sa mal údajne opäť rozhýbať. Kým v rokoch 2022 a 2023 Mere aktívne nehľadalo potenciálne priestory ani zamestnancov, v súčasnosti sa má reťazec zaujímať o vhodné lokality na západnom Slovensku a v okolí nášho hlavného mesta. Vzhľadom na rastúce tržby v Česku by išlo o logický krok.
Pochybná majiteľská štruktúra
Ako upozornil český portál PageNotFound.cz, ruskému reťazcu sa u našich susedov darí aj napriek kontroverziám. Z dostupných informácií a verejných registrov vyplýva, že za Mere majú stáť bratia Shnayderovci, ktorých opakovane Ukrajina zaradila na sankčný zoznam a označila ich za bezpečnostnú hrozbu. Ďalej sa v rámci firmy spomínajú napríklad platby v kryptomenách, ktoré si Rusi obľúbili hlavne po začatí vojny na Ukrajine.
Česká mutácia spoločnosti sa pre portál vyjadrila, že ide o špekulácie a nepodložené informácie. Tak či onak, Mere neprežívalo od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine ľahké obdobie, nakoľko s ním prerušilo obchodné väzby niekoľko dodávateľov a v niektorých krajinách ako Poľsko či Belgicko musel reťazec zmeniť názov na My Price.
Nahlásiť chybu v článku