Bíglov čaká istá smrť

Reprofoto: The Humane Society of the United States

Po celom svete sa bojuje za to, aby mali zvieratá svoje práva.

Nezaslúžia si, aby ich človek zneužíval pre zábavu a spôsoboval im utrpenie. To si však zrejme neuvedomujú vedci, ktorí 36 bíglov násilne kŕmili pesticídmi, aby mohli skúmať dopad jedovatých látok na ich telá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Corteva Agriscience

So zvieratami sa experimentuje už desaťročia, vzhľadom na povahu tejto činnosti sa však zvyčajne vykonáva v tajnosti a len občas na povrch vypláva správa o zvieratách, ktoré boli držané v krutých podmienkach a museli znášať neznesiteľné utrpenie. Nedávno médiá obletela ďalšia takáto správa, spoločnosť Corteva Agriscience, ktorá sa venuje výskumu v oblasti poľnohospodárstva vyše roka kŕmila každý deň pesticídmi psy, aby mohli vedci skúmať jeho účinky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Humane Society of the US (@humanesociety),

Pomalá a bolestivá smrť

V denníku HuffPost sa objavilo vyjadrenie, že spoločnosť vyše roka kŕmila viac ako 30 psov fungicídmi. Čakali, kedy zomrú, aby mohli následne vedci v michiganskom laboratóriu skúmať ich mŕtvoly. Humane Society International sa zas vo svojom príspevku vyjadrila, že psy, ktoré nezomrú pomalou smrťou na otravu, majú byť utratené začiatkom júla.

Kruté zaobchádzanie

Ako sa toto všetko podarilo odhaliť? Do laboratória sa prepracoval vyšetrovateľ, ktorý tu následne pôsobil a zbieral informácie 100 dní. To, čo videl, ho vskutku vydesilo. Psy boli v katastrofálnom stave, do tiel mali implantované zariadenia, po tele mali jazvy po chirurgických zákrokoch a vystrašené sa triasli v malých klietkach.

Nemali mená, boli len číslami a vyšetrovateľ na vlastné oči videl, ako zamestnanec laboratória jedného zo psov vybral z klietky, rozrezal mu hrudník a nalial mu do neho dva druhy chemikálií. Psa následne zašili a vrátili späť do klietky, aby mohli vybrať ďalšieho. Mnoho psov malo zlomené sánky, aby na nich mohli testovať okrem pesticídov aj zubné implantáty.

Výhovorka

Keď sa informácie dostali na povrch, Corteva Agriscience sa rozhodla, že prehovorí a vydá verejné prehlásenie. Spoločnosť už nemala šancu informácie poprieť, vyhlásila preto, že ich konanie, ktoré zahŕňalo mimoriadne kruté metódy, bolo v tom čase to najlepšie, čo mohli pre výskum urobiť.

Vo vyhlásení sa firma vyjadrila nasledovne: „Vieme, že existujú aj lepšie spôsoby, akými by sa dali získať informácie potrebné pre výskum a akonáhle dostaneme informáciu, že tento výskum už nemusí ďalej pokračovať, okamžite s ním prestaneme a zvieratá umiestnime do nových domovov.“

Petícia

Z neznámych dôvodov sa spoločnosť odvolávala na Brazíliu, ktorá tieto metódy údajne podporuje, ba dokonca vyžaduje. Zdá sa však, že firma sa nezastaví pred ničím, experimenty totiž údajne pokračovali aj naďalej. Organizácia Humane Society International sa ale nevzdala bez boja a zorganizovala petíciu, ktorú podpísali už státisíce ľudí. Tá očividne zaúčinkovala, pretože podľa najnovších správ laboratórium testovanie na zvieratách zastavilo.

Aj keď sa toto experimentovanie podarilo zastaviť, v laboratóriách stále trpia tisícky zvierat, o ktorých ani nevieme.

humanesociety, allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články