Všetci sa asi zhodneme na tom, že tigre sú nádherné i keď aj poriadne nebezpečné zvieratá. Avšak z toho, čo sa udialo v indickom národnom parku Jim Corbett ostáva rozum stáť. Krásny, bengálsky tiger, ktorý je mimochodom indickým národným zvieraťom, bol rozdrvený ťažkým bagrom. Zverejnené video rozhnevalo mnohých milovníkov zvierat po celom svete. A po vzhliadnutí videa a zistení ďalších okolností, sa im ani nečudujeme.
Indické úrady tvrdia, že tiger pôvodne napadol skupinu robotníkov v neďalekom kameňolome a že usmrtil muža a ženu. Pracovníci národného parku boli preto poverení, aby tigra uspali a previezli do národného parku. Po nájdení tigra ho pracovníci zasiahli uspávacími látkami a chceli ho premiestniť pomocou bagra. Tiger však ešte nebol ani uspatý, keď bol rozdrvený lyžicou ťažkého mechanizmu.
Tiger údajne ešte v dobe, keď končí video nebol mŕtvy. Podľa úradov, tiger zahynul neskôr v ten deň na infekciu a udusenie. Mnohí aktivisti ale s týmto názorom nesúhlasia a tvrdia, že zviera nepochybne zomrelo v dôsledku zranenia spôsobeného bagrom.
„Za takýto incident sa musíme hanbiť“, povedal aktivista za práva zvierat Sarosh Lodhi a ďalej dodáva: „Dostali sme viacero záznamov o tom, ako s tigrom zle nakladajú a asi 200 ľudí videlo, ako pracovníci Corbettského parku tigra doslova mučili a prenasledovali.“
Ďalej sa uvádza že tiger bol predávkovaný uspávacími látkami a pracovníci parku ani nepočkali, kedy začnú uspávacie látky účinkovať. Údajne ale tiger dostal takú dávku uspávacích látok, ktoré by ho zabili.
Situácia je o to smutnejšia, že bengálsky tiger je ohrozený druh a je zaradený na červenom zozname IUCN. To, že tiger usmrtil ľudí, ktorí v kameňolome vykonávali nelegálnu ťažbu je síce smutné, no to neznamená, že teraz by sa mali ľudia na tigrovi vyvŕšiť a usmrtenie ľudí takto kruto pomstiť. Tigre sú predátori a lovecké inštinkty majú zakorenené hlboko v génoch. Navyše, rozširujúca ľudská činnosť odkrajuje stále viac a viac z ich prirodzeného územia a tigre tak musia bojovať s problémom nedostatku potravy, čo spôsobuje, že sú nervózne. Taký stav môže niekedy vyvrcholiť až napadnutím človeka.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku