Jeho unikátne filmy nastavili úplne nový štandard, ktorý je v súčasnosti vysoko žiadaný, najmä mainsteamovým publikom. Napriek tomu Nolanovi prídu na chuť aj tí najnáročnejší diváci. Vo svojich filmoch ukrýva unikátne myšlienky a referencie, zabalené v mystickej pavučine, ktorú podáva na zlatom podnose áčkových hviezd, šialených efektov a nadupaných hlášok.
Medzi jeho najznámejšie diela pravdepodobne patria filmy o Batmanovi, v ktorých zvečnil postavou Jokera, dnes už zosnulého Heatha Ledgera. No môžete ho poznať aj vďaka Interstellaru a Počiatku. Christopher Nolan však toho má na rováši omnoho viac. Dnes sa pozrieme na 10 filmov tohto génia, ktorý s každým titulom posúva hranice kvality a občas aj zárobku.
Batman Begins/ Batman začína
S týmto titulom odštartovali Nolanove filmy, v ktorých sa prvýkrát chopil komiksu. A nie hocijakého, ale hneď Batmana. Čím v skutočnosti veľmi neprekvapil, keďže Batman nemá žiadne superschopnosti, no za to disponuje vysokých intelektom, skvelou kondičkou a tučným kontom. A kto by sa do tejto úlohy hodil viac, ako ulízaný Christian Bale, ktorého imidž sa v tomto filme veľmi nelíšil od Patricka Batesa, ktorého stvárnil v Americkom Psychu.
The Dark Knight/ Temný rytier
Keď Nolan do role Bruca Wayna obsadil Bala, určite neurobil krok vedľa. A veľmi rozumne postupoval aj pri výbere záporáka do druhého filmu. A tak vznikol najikonickejší antihrdina tohto tisícročia. Napriek tomu, že Jack Nicholson bol kedysi ako Joker skvelý, Ledger ho na plnej čiare predbehol. Z filmu sa stal oprávnene okamžitý kult.
The Dark Knight Rises/ Návrat Temného rytiera
Ledger sa už žiaľ nedožil dopadu Temného rytiera na popkulúru. Veľmi dobrú prácu však doviedol aj Tom Hardy v treťom Batmanovi, v ktorom si zahral Bana. Robustná stavba tela, vyholená hlava a hrozivá maska z neho urobili ďalšiu nezameniteľnú postavu, ktorú len podčiarkol svojou neuveriteľnou charizmou. O úspechu Nolanovej trilógie hovoria aj zárobky. Návrat Temného rytiera je doposiaľ jeho najúspešnejší film, ktorým zarobil celosvetovo neuveriteľné 4 miliardy dolárov. Zároveň ide o film, ku ktorému dostal najvyšší rozpočet a to 250 miliónov dolárov. Dajte Nolanovi kameru a prachy a vytvorí vám ohromné dielo, ktoré samo seba splatí 16 krát.
Insomnia
V roku 2002 už síce bol Nolan celkom zabehnutý, no to najlepšie ho ešte len čakalo. To, že jeho meno ešte neobehlo svet, ho však neodradilo od toho, aby tvoril snímky na svetovej úrovni. Práve naopak. Keď 32-ročný Nolan pracoval na Insomnii, mal dostatok motivácie, keďže mal za sebou svoj filmový debut a zároveň aj nomináciu na Oscara za najlepší scenár. Vo ostrej detektívke Insomnia si zahrali v hlavných Al Pacino a Robin Williams. Nolanove typické psychologicko-mysteriózne prvky tu rozhodne nechýbajú, a tak, ak ste film ešte nevideli, rozhodne by ste to mali zmeniť.
Dunkirk
Intenzívny. To je jediné slovo, ktorým by sme mohli opísať prvý Nolanov film, ktorý vznikol na základe skutočných udalostí. Zároveň ide aj o jeho posledný film, ktorý opäť nesklamal kvalitou, inováciou ani zárobkom. Christopher je dokonca natoľko talentovaný režisér, že vo filme nepotreboval ani komplikované postavy a ich opodstatnené rozhodnutia. Celý snímok bol založený na dynamike udalostí, perfektných zvukových kulisách a samozrejme efektoch. Počas nakrúcania Nolan dokonca primontoval na historické lietadlo IMAX kamery, ktoré využil na pár scén. Aby ste lepšie pochopili, prečo je tento fakt neuveriteľný, IMAX kamery sú zariadenia, ktoré v súčasnosti zachytávajú najlepší a najostrejší obraz. Tomu však zodpovedá aj ich počet, cena a rozmery. Pripevniť ich na lietadlo, sa tak môže zdať hlúpe a zároveň aj nemožné. Avšak Nolan je zjavne nejakým druhom kinematografického superhrdinu, pretože to dokázal a výsledok stál skutočne za to.
The Prestige/ Dokonalý trik
Jeden z menej známych Nolanovych filmov, no rozhodne nie horších či lacnejších, je Dokonalý trik. Potom čo Nolana v Batmanovi nesklamal Christian Bale, rozhodol sa ho obsadiť aj tu. Po jeho boku sa objavil aj fantastický Hugh Jackman. Tí sa predstavili v rolách súperiacich kúzelníkov, ktorí sa snažia uživiť schopnosťami iluzionistov v Londýne, na prelome storočí. Film je dôkazom toho, že aj zdanlivo jednoduchý námet dokázal Nolan pretvoriť na jedinečný filmový zážitok.
Following
S filmom ako takým, začínal Nolan ešte za študentských čias. Doodlebug, trojminútový psychotický exces, ktorý vytvoril na škole, síce o jeho talente už čo to povedal, no za jeho debut ho považovať nemôžeme. Following, ktorý vytvoril rok na to, v roku 1998, je však už celkom iná šálka kávy. Stopážou sa síce celovečernému filmu stále nepribližuje, no táto sociálna dráma je jednoznačne niečím, čo režisérov štýl definuje. Film hovorí o spisovateľovi, ktorý sleduje náhodných ľudí, no má jedno pravidlo. Nikdy nikoho nesleduje dvakrát. Toto pravidlo však poruší, keď natrafí na sympatického zlodeja menom Cobb. To isté meno niesla aj hlavná postava neskoršieho Počiatku, v ktorom si Cobba zahral Leonardo DiCaprio. Po čase spisovateľ zisťuje, že možno to nie je on, kto sleduje. Možno sa karta obrátila.
Memento
Memento je Nolanov druhý film. Už tu však preukázal svoj ohromný talent a nezameniteľný podpis. Samozrejme, že svoje vizionárske zmýšľanie najpresvedčivejšie dokladoval filmami ako Počiatok či Interstellar, no Memento vás rozhodne neprivedie k nude ani na minútu. Scenár k filmu vypracoval jeho brat Jonathan Nolan, ktorý ním adaptoval svoju poviedku.
Inception/ Počiatok
Zrejme žiaden film nie je pre Nolana tak ikonický, ako Počatiok. Hviezdne obsadenie a extrémne originálna zápletka, robí z tohto filmu ďalší okamžitý kult a to zaslúžene. Nolan na väčšine scenárov k jeho úspešným režijným kúskom, spolupracoval so svojím bratom Jonathanom. Výnimkou nebol ani tento konkrétny kúsok s nesmierne prepracovaným a komplikovaným dejom. Viac slov však skutočne nie je potrebných. Počiatok je natoľko unikátny film, že hovorí sám za seba.
Interstellar
Interstellar je doslova geniálne dielo. Či už hovoríme o tom, ako Matthew McConaughey stvárnil hlavnú postavu, akú hudbu skomponoval Hans Zimmer, alebo ako boli bratia Nolanovci opäť originálni a nápadití. Život na Zemi sa blíži ku koncu, a tak sa otec dvoch detí musí vydať do vzdialeného vesmíru, aby našiel planétu, ktorá je pre ľudstvo obývateľná. Nič však nie je tak, ako sa zdá… Niekoľko odborníkov sa vyjadrilo, že práve Interstellar je film, ktorý má najbližšie k realite. I keď stále nevieme, či je naozaj možné ohýbať čas a nepoznáme ani obsah čiernej diery, Nolan to zvládol bravúrne.
Nahlásiť chybu v článku