Rodičia by nemali pochovávať svoje deti. Avšak napriek tomu sa to deje. Aký to však musí byť pre rodiča pocit, keď vidí svoje dieťa v neznesiteľných bolestiach, pričom mu nijako nevie pomôcť? Otec len 4-ročnej Jessicy Whelan, ktorá zomrela takmer pred rokom, zverejnil na sociálnej sieti naozaj kontroverznú fotografiu svojho umierajúceho dieťaťa. Čo ho viedlo k tomuto činu?
Všetko sa to začalo jedinou fotografiou. Vlastne nie. Začalo sa to už dávno predtým. Vtedy, keď dcérka Andrewa Whelana z Oswaldtwistle v Lancahsire, začala trpieť bolesťami. Následne podstupovala nekonečné množstvo vyšetrení, ktoré viedli k jednému smutnému záveru. Jessica má neuroblastóm – zhubný nádor nervových zakončení, ktorý sa vyskytuje najmä u detí. Je bolestivý, zhubný a prakticky neliečiteľný. Malému dievčatku ho diagnostikovali ako trojročnej, no po dlhých mesiacoch boja s touto chorobou, ho v novembri 2016 nakoniec prehrala.
Na rutinnej lekárskej prehliadke si doktorka všimla, že s dievčatkom nie je niečo v poriadku. Spustil sa kolotoč vyšetrení a bolesti
Andy začal fotografovať svoju dcéru, aby sa aspoň na chvíľu odvrátil od ťaživých myšlienok. Najprv dúfal, že na fotografiách bude zachytený proces vyliečenia sa z rakoviny, ale osud to zariadil inak
Posted by Andy Whelan on Montag, 2. November 2015
Postupom času sa Jessicin zdravotný stav začal prudko zhoršovať. Vrchol utrpenia je zachytený na tejto fotografii, ktorá sa dotkla vnútra každého človeka
Otec ju zverejnil aj na stránke Go Found Me, kde chcel vyzbierať peniaze na financovanie výletov a zážitkov pre Jessicu. Už vedel, že im neostáva veľa času. Liečba ich stála všetky úspory a aby toho nebolo málo, Alanovu dodávku, v ktorej mal všetky svoje elektrikárske prístroje, niekto vykradol. Rodinu tak nechal v obrovských finančných problémoch.
Na zverejnenie fotografie mal vážny dôvod
„Cieľom fotografie nebolo vzbudiť ľútosť, ale zvýšiť povedomie o tom, že rakovina sa môže týkať kohokoľvek z nás. Nevyberá si. Na svete zomrie každé tri minúty nejaké dieťa na rakovinu. Treba myslieť na to, aby sa liečba stala oveľa prístupnejšia,“ tvrdí zronený otec. „Najprv sme nemali v úmysle publikovať na verejnosti. Urobil som ju aj preto, aby sme si spätne mohli pripomenúť, že predlžovať jej utrpenie by už naozaj nemalo zmysel. Nakoniec som ju však zverejnil. A svoje rozhodnutie neľutujem,“ dodáva na záver.
Na svete sa u viac ako 300-tisíc detí ročne diagnostikuje rakovina. Zatiaľ, čo vo vyspelých štátoch majú 80-percentnú šancu na vyliečenie, v rozvojových krajinách ju majú iba 10-percentnú. Naozaj až tak záleží na tom, kde sa človek narodí? Veď všetky deti na svete by mali mať rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti.
Pozri aj: 20 dojímavých želaní ľudí tesne pred smrťou, ktoré sú tak úprimné, že vám možno vyjde aj slza
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku