V poslednej dobe sme svedkami mnohých inovácií, ktoré prináša rýchlo rastúca americká spoločnosť Tesla na čele s Elenom Muskom. Ten teraz ohlásil ďalší veľký úspech spoločnosti. Ostrov na ďalekej Americkej Samoe sa odteraz nemusí spoliehať na špinavé dieslové generátory, ale vystačia si s energiou, ktorú majú všade okolo a je zadarmo. S energiou zo Slnka. A keďže na Americkej Samoe sú slnečné dni veľmi časté, energie majú dostatok.
Americká Samoa sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu a radí sa medzi nezačlenené územie USA, ktoré sa nachádza viac ako 7000 kilometrov od západného pobrežia USA. Americkú Samou tvorí 5 hlavných ostrovov a z nich jeden, s názvom Ta’u, je práve tým, ktorý si pod svoje krídla zobrala Tesla.
Ostrov s rozlohou 44 kilometrov štvorcových s približne 700 obyvateľmi bol doteraz úplne závislý na dovoze nafty. Problémom ostrova je izolovanosť a miestni obyvatelia sa museli spoliehať výhradne na lodnú dopravu, ktorá im privážala okrem iného veľké zásoby nafty. Tú používali ako palivo do generátorov, ktoré im vyrábali elektrickú energiu.
„Spomínam si na dobu, keď sem loď neprišla aj dva mesiace,“ hovorí Keith Ahsoon, miestny obyvateľ a zároveň majiteľ obchodu s potravinami. „Loďou k nám prichádza úplne všetko, vrátane nafty nevyhnutnej pre pohon generátorov, bez nej sme boli bez elektriny“.
To už ale nie je pravda, keďže firma Tesla na ostrove vybudovala 5328 solárnych panelov, ktoré dokážu vyprodukovať až 1,4 megawattov elektrickej energie. Tým to ale nekončí. Panely sú vhodné na priamu dodávku energie, no nedokážu ju uchovávať. Preto Tesla dodala na ostrov aj 60 Tesla PowerPackov, ktoré zaručia stálu dodávku aj v noci a na plné nabitie dokážu ostrov napájať až tri dni. A nabiť ich nie je problém, keďže Americká Samoa patrí medzi veľmi slnečné ostrovy.
Projekt je financovaný zo zdrojov úradov Americkej Samoy a tiež za pomoci úradov USA. Ostrov sa vďaka tomuto projektu razom stáva aj veľmi ekologickým. Doteraz denne len na tomto ostrove spálili až 1135 litorov nafty, aby zabezpečili elektrickú energiu. To znamená, že ročne tu spotrebovali až takmer pol milóna litrov nafty, čo rozhodne nebolo ekologické, no zároveň to bolo aj veľmi finančne náročné.
Projekt realizovala Tesla so spoločnosťou SolarCity. Tú zhodou okolností tento týždeň Tesla odkúpila za 2,6 miliardy dolárov. A toto nie je jediný projekt takéhoto charakteru, ktorý Tesla spolu so SolarCity realizuje. Rovnaký, no oveľa väčší projekt, vzniká aj na jednom havajskom ostrove, kde sa bude inštalovať až 55-tisíc solárnych panelov. Elon Musk ďalej vyhlásil, že týmto to len začína a podobných projektov bude pribúdať.
Veľmi sa nám páči smer, akým sa Elon Musk a Tesla vybrali. Zabezpečenie využívania čistej a obnoviteľnej energie je spôsob, akým by sme sa mohli v budúcnosti vyrovnávať s globálnym otepľovaním a klimatickými zmenami. Otázne je, či nie je neskoro, no určite je vždy lepšie začať neskôr ako nikdy.
Ak vás tento „solárny ostrov“ zaujal, pozrite si video, ktoré prezentuje výstavbu tohto úžasného projektu:
[youtube VZjEvwrDXn0 720 410]
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku