Sú však prípady, kedy napriek bolesti netreba prepadnúť panike a utekať do nemocnice. Tak je to napríklad v prípade tzv. precordial catch syndrome, teda v skratke PCS. Ten spôsobuje ostrú bolesť, ktorá môže človeka poriadne vystrašiť. Pripomína totiž infarkt, aj keď na rozdiel od neho tento jav nie je smrteľný a rýchlo pominie. O čo presne ide?
PCS vs infarkt
Ako píše portál IFLScience, jedným zo základných rozdielov, vďaka ktorým rozoznáte, či ide o PCS alebo o infarkt je ten, že pri PCS sa bolesť z hrudníka nešíri do iných častí tela ani nespôsobuje iné príznaky, akými sú napríklad nevoľnosť či nadmerné potenie sa. PCS sa zvyčajne vyznačuje ostrou bolesťou v prednej alebo bočnej časti hrudníka a zasiahnutá oblasť nie je väčšia, ako dva palce.
PCS mnohých vydesí najmä preto, že pokus zhlboka sa nadýchnuť môže bolesť ešte viac zhoršiť. Naopak, plytké nádychy dopomáhajú k tomu, že príznaky pominú o niečo rýchlejšie. Niektorí ľudia zas udávajú, že pri hlbokom nádychu pocítia akési puknutie, po ktorom bolesť zvyčajne pominie.
Pominie rýchlo a bez následkov
Tak, ako sa tento nepríjemný syndróm objaví, tak rýchlo aj pominie. Intenzívna bolesť trvá zvyčajne menej než tri minúty, v priemere však okolo 30 sekúnd. Po tom, čo PCS pominie, nehrozia ďalšie príznaky ani trvalé následky. Len vo veľmi ojedinelých prípadoch môže tento jav človeka vystrašiť do takej miery, že povedie ku vzniku úzkosti a spomínané plytké dýchanie zas môže spôsobiť závraty.
Čo prudkú bolesť spôsobuje?
PCS sa vyskytuje najmä v období dospievania a ranej mladosti, evidované sú však aj prípady, kedy sa jav vyskytol u 6 ročných detí či starších osôb. Presnú odpoveď na to, čo vlastne ostrú bolesť spôsobuje, odborníci zatiaľ nemajú. Predpokladajú však, že je následkom podráždenia nervov v oblasti hrudníka, konkrétne v pohrudnici. Človek však nemusí mať strach, syndróm totiž nie je vyvolaný poškodením pľúc ani srdca.
Ako PCS predísť?
Ak si chcete byť istí, že vám nič nehrozí, samozrejme, navštívte odborníka. Lekári sa však zhodujú, že syndróm, aj keď je mimoriadne nepríjemný, nespôsobuje žiadne iné závažné ťažkosti. Sú však spôsoby, ako sa PCS vyhnúť. Napríklad, syndróm zvyčajne vzniká počas odpočinku, nikdy však nie počas spánku. Prudká bolesť vás môže prepadnúť napríklad vtedy, keď prudko zmeníte polohu. Jedným zo spôsobov, ako sa PCS vyhnúť, je napríklad sedieť vzpriamene.
Našťastie, PCS je niečo, z čoho človek postupom času vyrastie a syndróm by mal po dosiahnutí veku 20 rokov zmiznúť úplne.
Nahlásiť chybu v článku