Afriku postihla biblická katastrofa. So svätou knihou kresťanstva má zhodný scenár a čoskoro možno aj rozmery. Postihnúť totiž môže desiatky miliónov ľudí. Keňu, Etiópiu, Eritreu, Džibutsko, Somálsko a najnovšie aj Ugandu zamorili roje sarančí ničiace poľnohospodársku úrodu.
Africký roh sa už niekoľko týždňov trápi s katastrofou nevídaných rozmerov. Krajiny východnej Afriky zamorili roje púštnej saranče všežravej, koníkov, ktoré ničia poľnohospodársku úrodu. Od nej je závislá ekonomika viacerých krajín afrického rohu, rovnako ako životy väčšiny obyvateľov regiónu. Jednotlivé krajiny hlásia najhoršiu situáciu za celé desaťročia.
Stav núdze v Somálsku
Bezprecedentná invázia púštnej saranče všežravej, ktorá zasiahla východnú Afriku a je najhoršia za posledných najmenej 25 rokov, zasiahla v nedeľu už aj územie Ugandy, kam roje sarančí prenikli zo susednej Kene. Roje sarančí doteraz zničili úrodu i zásoby osiva a potravín v Keni, Etiópii, Džibutsku, Eritrei i Somálsku. V Keni ide o najhoršiu takúto pohromu za posledných 70 rokov a Somálsko už kvôli tomu vyhlásilo stav núdze.
Ministerstvo pôdohospodárstva v Mogadiše siahlo po tomto opatrení vzhľadom na premnoženie saranče všežravej, ktoré podľa neho predstavuje „závažnú hrozbu pre krehký stav potravinovej bezpečnosti“ v Somálsku. Stav núdze, ktorý Somálsko vyhlásilo ako prvá krajina daného regiónu, má podnietiť k výraznejšiemu úsiliu o zneškodnenie žravých rojov.
Pohroma biblických rozmerov
Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedla, že v týchto krajinách majú saranče momentálne ideálne podmienky pre rozmnožovanie, takže reálne hrozí, že ich počet sa do júna zvýši 500-krát, čo by mohlo spôsobiť pohromu „biblických rozmerov“. FAO vo svojom vyhlásení z pondelka konštatovala, že invázia sarančí „ohrozuje potravinovú bezpečnosť“ celého tohto regiónu Afriky a je preto nutné „spustiť rozsiahlu cezhraničnú kampaň na boj proti zamoreniu“ rojmi sarančí.
FAO varovala, že ak bude súčasný „vzostup“ populácie sarančí pokračovať a v priebehu jedného roka či viac ho nebude možné zastaviť, nastane zamorenie sarančami. V 20. storočí takáto situácia nastala šesťkrát, naposledy v rokoch 1987-89. Posledný významný vzostup populácie sarančí bol zaregistrovaný v rokoch 2003-05.
Nahlásiť chybu v článku