Každý z nás po niečom túži. Všetci máme sny, idealizovanú budúcnosť a mnohokrát aj ružové okuliare. To isté by sa dalo povedať aj o prvom anglickom skokanovi na olympijských hrách po roku 1929. Orol Eddie však pokoril všetky predsudky a dokázal, že pokiaľ človek skutočne po niečom túži a ide si za tým, jediné, čo mu stojí v ceste, je on sám. Príbeh tohto inšpiratívneho muža oplýva neskonalou nádejou a nadľudskou motiváciou.
Pred rokom sa dostal do kín film, ktorý bol inšpirovaný jeho životom. My si však najprv posvietime na to, kto bol Orol Eddie predtým, než sa stal ikonickou filmovou postavou. Celý svet si ho totiž zamiloval dávno pred premiérou filmu. Eddie, ktorého pravé meno je Michael Edward, dostal svoju prezývku Eddie ešte na škole. Tá bola odvodená od jeho priezviska.
Svoju slávu utŕžil na zimných olympijských hrách v roku 1988 Kanadskom Calagry. Keď dorazil na miestne letisko, jeho fanklub ho očakával s transparentom: „Vitaj v Calgary, Orol Eddie.“ Keďže v tej chvíli bola prítomná kanadská televízia, ktorá sa chopila svojej šance, jeho nová prezývka sa stala všeobecne známou a prilepila sa naňho, kde drží dodnes.
Po príjazde na letisko sa mu hneď podarilo obhájiť svoju povesť nemotorného a komického športovca, keď sa vydal smerom k svojmu fanklubu. „Kráčal som priamo k nim, no dvere na fotobunku boli vypnuté, takže som nabúral do skla, moje lyže sa odrazili od dverí a všetko sa mi rozsypalo.“
Eddie bol však omnoho viac než len zábavná postavička. V čase svojho pôsobenia bol najlepším, i keď jediným, skokanom na lyžiach v Británii. V jednom zo svojich výkonov v Calgary dosiahol skok dlhý 73,5 metra, čím vytvoril Britský rekord. Na olympiádu sa pripravoval veľmi netradičným spôsobom, pretože si všetko musel hradiť sám. Trénovať začal v štáte New York pod dohľadom dvoch trénerov, ktorými boli John Visocme a Chuck Berghorn. Z týchto dvoch ľudí vychádza postava Hugha Jackmana vo filme, ktorý stvárnil Eddieho trénera.
Počas tréningu používal Eddie Berghornovu výstroj, avšak aby si mohol obuť lyžiarky, musel mať na nohách šesť párov ponožiek. Jeho nevýhodou bola nadváha. Eddie vážil 82 kilogramov, čo je o 9 kilogramov viac, ako mal jeho najťažší súper. Jeho zrak mu tiež nehral do karát. Nosil veľmi silné okuliare, ktoré potreboval, aby si dovidel na koniec nosa. Tie sa však vo veľkej výške zahmlievali, a tak mu jeho zrak výkony značne strpčoval.
Eddie bol informovaný o svojej kvalifikácii, keď pracoval ako omietkár. V tom čase bol ubytovaný vo fínskej psychiatrickej liečebni. Nemal síce problémy s mentálnym zdravím, no našiel si tu ubytovanie, pretože narozdiel od príšerných hotelových cien, platil tu len jednu libru na noc. Po čase, keď sa táto informácia prevalila, jeho kritici si z neho robili srandu, že jeho ubytovanie na psychiatrii bolo úplne v poriadku a na mieste.
Eddie sa na olympiáde umiestnil ako posledný, čo je však dôležitejšie, všetky svoje skoky prežil a vyhol sa akýmkoľvek vážnym zraneniam. „Lámali ste svetové rekordy a dali ste zo seba to najlepšie. Niektorí z vás dokonca boli schopní plachtiť ako orol,“ povedal Frank King, výkonný riaditeľ hier, počas záverečnej ceremónie. Ako reakcia na fenomén, ktorý do hier Eddie uviedol, vytvorila komisia olympijských hier nové pravidlo, známe ako Pravidlo Orla Eddieho. Znamená to, že športovec, ktorý sa chce hier zúčastniť, musí byť medzi 30% alebo 50 najlepšími športovcami z krajiny.
Eddie sa chcel zúčastniť olympijských hier v roku 1992 a 1994, čo sa mu však už nepodarilo. Dostal aj sponzoring na 5 rokov od leteckej spoločnosti Eagle Airlines, ktorá ho podporila pri jeho snahe dostať sa na olympijské hry v roku 1998. Prekvapivo Eddie nebol úspešný, ani pri svojom poslednom pokuse. Jeho zábavný, no silný a inšpiratívny príbeh poslúžil ako adaptácia pre film z roku 2016.
Vo filme sa Eddie o ženy síce veľmi nezaujímal, no po Olympiáde v Calgary mal možnosť zoznámiť sa so svojou budúcou ženou. Z ich vzťahu vzišli dve dcéry, všetko však po trinástich rokoch skončilo rozvodom. Ten pripravil Eddieho o všetko. Keď predával práva na film o svojom živote, dostal 180-tisíc libier. Sám povedal, že v súčasnosti je na jeho konte 5-tisíc libier a z úspechu filmu nemôže finančne profitovať.
en.wikipedia.org, historyvshollywood.com, csfd.cz
Nahlásiť chybu v článku