Plamene sú také obrovské, že sú viditeľné dokonca aj z vesmíru. Zasiahli už plochu väčšiu ako 1 500 kilometrov štvorcových. Podľa odhadov sa požiar podarí dostať úplne pod kontrolu možno až v novembri.
Požiar je viditeľný až z vesmíru
Ako informuje portál Science Alert, americký Oregon zachvátili masívne požiare. Podľa Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) je dym viditeľný dokonca až z vesmíru. Len ten najväčší z plameňov sa pokúša dostať pod kontrolu najmenej 2 000 hasičov, menšie ohniská sa snažia uhasiť desiatky ďalších, a to aj za pomoci helikoptér, píše BBC. Evakuovať museli už tisícky ľudí, oheň zničil desiatky domovov a ďalších budov. Vážne poranenia ani úmrtia zaznamenané neboli.
Podľa Portálu The New York Times oheň ničí krajinu už od 6. júla. Môže za to najmä extrémna vlna horúčav, ktorá krajinu nedávno potrápila, ako aj intenzívne obdobia sucha. Tieto mesiace sú síce považované za obdobie požiarov, hasiči s nimi bojujú každý rok, takýto extrém však nikto nečakal.
UPDATE: Oregon’s #BootlegFire continues to expand in size, seen here yesterday afternoon and evening from @NOAA‚s #GOES17🛰️. According to @inciweb, the #wildfire had grown to 300,000+ acres and was just 25% contained at last report. #ORwx pic.twitter.com/1cUiTMMmDx
— NOAA Satellites – Public Affairs (@NOAASatellitePA) July 19, 2021
Okrem tohto najväčšieho požiaru, ktorý dostal pomenovanie Bootleg Fire (po neďalekom vodnom prameni Bootleg), sa totiž hasiči snažia uhasiť ešte 80 menších ohnísk v 13 štátoch USA. Bootleg Fire je pravdepodobne ten najničivejší požiar, aký Oregon zaznamenal od roku 1900, píše Aljazeera.
Ohnivé búrky môžu situáciu zhoršiť
Požiar je taký nepredvídateľný, že dokonca vytvára aj vlastné počasie a narúša atmosféru. Za bežných okolností počasie vplýva na to, ako sa oheň bude správať v nasledujúcich hodinách a dňoch. Teraz je to však naopak, požiar ovplyvňuje to, ako bude vyzerať počasie.
Hasiči sa obávajú toho, že by mohlo vzniknúť aj ohnivé tornádo, ktoré situáciu poriadne skomplikuje. Následkom množstva dymu a extrémneho tepla z ohňa vznikajú aj tzv. pyrokumulonimbové búrky, informuje Business Insider. Tie môžu byť zdrojom nebezpečných bleskov, následkom ktorých môžu vzniknúť ďalšie požiare. Oblaky, ktoré takéto búrky tvoria, môžu byť vysoké až 10 kilometrov a viditeľné sú aj zo vzdialenosti viac ako 160 kilometrov.
Nebezpečné oblaky sa v súčasnosti nad Oregonom tvoria každý deň približne medzi treťou a piatou hodinou poobede. Zábery sa NOAA podarilo získať za pomoci satelitu, ktorý mapuje počasie na západnej hemisfére. Obežná dráha satelitu sa nachádza vo výške viac ako 35-tisíc kilometrov. Odborníci sa obávajú toho, že následkom klimatických zmien sa situácia týkajúca sa požiarov bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne zhoršovať.
Nahlásiť chybu v článku