Začiatkom roka 2000 nárast ťažby uhlia v Číne zabezpečil stály prílev financií do štátneho rozpočtu. Miestna vláda sa vtedy v záujme rozvoja nových miest rozhodla vybudovať nové epicentrum hospodárstva, kultúry a politiky. Mesto dostalo názov Ordos a je známe aj ako Kangbashi. Podľa pôvodného plánu malo byť domovom až pre jeden milión obyvateľov, neskôr však developeri zmiernili svoje ambície a mesto naprojektovali pre 300 000 obyvateľov.
Ordos je architektonickým rajom. Nájdeš tu originálne stavby abstraktnej architektúry, pôsobivé obytné domy alebo moderný športový štadión. Napriek tomu dnes Ordos zíva prázdnotou a bolo vyhlásené za najväčšie mesto duchov na svete. Bývanie v takomto skvostnom meste si vyžiadalo svoju daň – a to doslova. Obyvatelia mesta museli platiť príliš vysoké dane a infraštruktúra mesta bola navrhnutá veľmi neefektívne. Bývanie v tomto meste tak bolo príliš nevýhodné a obyvatelia hromadne odchádzali. V roku 2016 tu žilo približne 100 000 obyvateľov, mesto teba bolo z dvoch tretín prázdne.
„Celé mesto pripomína postapokalyptickú vesmírnu stanicu ako z nejakého sci-fi filmu,“ hovorí fotograf Raphael Olivier, ktorý sa rozhodol zdokumentovať toto fascinujúce mesto a jeho príbeh v sérii fotografií pod názvom „Ordos — A Failed Utopia.“
Dnes toto mesto pravidelne navštevujú najmä turisti a novinári, ktorí sa snažia zachytiť jeho pôsobivú a originálnu architektúru.
Vláda sa za posledné roky snažila do mesta prilákať obyvateľov rôznymi spôsobmi. Farmárom poskytla veľkorysú finančnú odmenu a byty úplne zadarmo.
Dokonca aj vládne úrady boli premiestnené do blízkosti Ordosu, aby sa úradníci mohli usídliť v blízkosti svojho pracoviska.
Do Ordosu boli presťahované aj kvalitné stredné školy. Takéto bytové domy mali slúžiť ako internáty pre študentov.
Nových obyvateľov mal prilákať aj tento športový štadión pre 35 000 divákov. Jeho kapacita však nikdy nebola plne využitá.
Ako výsledok týchto snáh bola populácia na úrovni 100 000 obyvateľov. Objavili sa však špekulácie, že vláda skutočné číslo zatajuje v snahe zakryť vlastnú chybu v oblasti mestského rozvoja.
Za zlyhaním tohto veľkolepého projektu podľa Raphaela Oliviera stojí najmä prístup vlády „postav mesto a ľudia prídu.“ Vládne autority chcú totižto do roku 2020 zdvojnásobiť mestskú populáciu.
V Ordose taktiež možno nájsť aj veľa stavieb, ktoré sú buď schátrané, alebo nedokončené.
Na výstavbe Ordosu sa podieľalo 100 architektov, ktorí navrhovali aj takéto veľkolepé vily s rozlohou 1000 m2.
Podľa magazínu Forbes takmer 90% všetkých neobývaných pozemkov má stále svojich pôvodných majiteľov.
Záber zo sci-fi filmu? Keďže. Toto sú skutočné ulice v Ordose, ktoré sú ľudoprázdne.
Príbeh Ordosu nie je na území Číny ojedinelý. Scenáre ako je tento prestavujú výstrahu pre čínsku ekonomiku a celkový rozvoj krajiny.
Pozri aj:
-
Kurchatov: Najutajovanejšie mesto v ZSSR, ktoré má za sebou desivú minulosť
-
Obrovské ekomesto leží opustené v Arabskej púšti, no malo slúžiť tisícom ľuďom. Prečo je tomu tak?
-
Toto mesto je až 6-krát väčšie ako New York, no takmer nikto tu nebýva. Prečo je tomu tak?
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku