Foto: SITA/AP/Unsplash

Takéto zmeny by mohli mať negatívny vplyv na psychické zdravie maloletých členov komunity LBGT+ a zamedzili by ich prístup k informáciám.

Maďarská vládna strana Fidesz predstavila pozmeňovací návrh zákona, ktorý má v školách zakázať šírenie obsahu „propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu“. V piatok o tom informovala agentúra Reuters.

Článok pokračuje pod videom ↓

Poslanci Fideszu pozmeňovací návrh predstavili maďarskému parlamentu ešte vo štvrtok ako súčasť zákona trestajúceho pedofíliu. Na základe tohto návrhu by mladí ľudia pod 18 rokov nemohli byť v školách vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorí podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“. Tento zákaz by sa vzťahoval aj na reklamy. Zároveň navrhuje vytvorenie zoznamu organizácií, ktorým by bola udelená výnimka organizovať na školách hodiny sexuálnej výchovy, dopĺňa Reuters.

Foto: Unsplash

Aktivistom sa návrh zákona nepáči

Aktivisti tento krok bezprostredne skritizovali a upozornili na podobnosť s ruským zákonom namiereným proti „homosexuálnej propagande“, ktorý tamojší zákonodarci prijali v roku 2013.

Takéto zmeny by podľa viacerých ľudskoprávnych organizácií obmedzili slobodu prejavu a práva detí. Zároveň by mohli mať negatívny vplyv na psychické zdravie maloletých členov komunity LBGT+ a zamedzili by ich prístup k informáciám, píše Reuters.

Viacero týchto organizácií preto apeluje na Fidesz, aby návrh zákona z parlamentu stiahol. Ako píše Reuters, o návrhu by poslanci mohli hlasovať už budúci týždeň.

Foto: Unsplash

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa v roku 2022 usiluje o znovuzvolenie, podnikol od vlaňajška už viacero krokov proti komunite LGBT+ vo svojej krajine. Jeho vláda pozmenila právne znenie manželstva v ústave na zväzok muža a ženy, pričom tiež výrazne obmedzila adopcie detí homosexuálnymi pármi, píše Reuters.

Parlament tiež vlani schválil opatrenie, ktorým zakázal úradnú registráciu zmeny pohlavia a právne uznanie novej identity transrodových osôb. Ústavný súd tento krok označil za protiústavný.

Uložiť článok

Najnovšie články