Orava sa okrem iných krás môže pýšiť aj jedným z najkrajších hradov Slovenska. Je ním známy Oravský hrad, ktorý sa týči nad obcou Oravský podzámok na vysokom vápencovom brale a tak, ako po dlhé stáročia, aj dnes tvorí dominantu tohto regiónu. Oravský hrad patrí medzi najvýznamnejšie hradiská celej našej krajiny a už čoskoro bude pre verejnosť znovu otvorený. Turistická sezóna tu totiž začína práve tento víkend.
Oravský hrad – zaujímavosti
Oravské hradné bralo, vápencová skala týčiaca sa nad riekou Orava, bola už od pradávna miestom, ktorého poloha bola ako stvorená pre opevnené hradisko. Namiesto drevom opevneného hradiska tu pravdepodobne v roku 1261 postavili po prvý raz hrad murovaný. Prvá oficiálna písomná zmienka o už existujúcom Oravskom hrade pochádza z roku 1267, kedy hrad do kráľovského majetku získal Belo IV. Oravský hrad, podobne ako ďalšie hrady v tomto období, slúžili najmä ako obrana pred tatárskymi vpádmi. Jeho strategická poloha na dôležitej uhorsko-poľskej obchodnej trase mu predurčila obrovský význam.
Pre nás najkrajší na svete……náš Oravskýnáš hrad <3foto: Timi Miroslav Žmijovsky
Gepostet von Dolný Kubín a Orava am Samstag, 11. Februar 2017
Oravský hrad sa stal dominantnou a ochrancom celého regiónu. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, pod ktoré spadala takmer celá Orava. Hrad počas svojej histórie prestriedal niekoľko majiteľov ako napr. Matej Korvín či rod Turzovcov. Tí získali Oravský hrad v polovici 16. storočia a o niekoľko rokov dali rozsiahlou rekonštrukciou hradu dnešnú podobu. Na hrade panoval počas celej jeho histórie rušný obchodný a spoločenský život. Okrem toho bol dejiskom mnohých povstaní a iných vojenských konfliktov.
Oravský hrad 🙂 autor fotografie: Silvia Surmiaková
Gepostet von Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia am Dienstag, 25. April 2017
V roku 1800 vypukol na hrade požiar, ktorý ho značne poškodil. Rekonštrukčné práce sa posúvali len pomaly a presunuli sa až do 20. storočia. Priestory Oravského hradu poslúžili v prvej polovici 20. storočia aj filmárom. V roku 1922 sa tu natáčal čiernobiely snímok Upír Nosferatu, ktorý je v podstate len kópiou slávneho Stokerovho Draculu. Počas druhej svetovej vojny slúžil Oravský hrad ako delostrelecká pozorovateľňa nemeckých nacistov. Tí hrad nakoniec opustili potom, čo ho začali ostreľovať Rusi. Kompletná rekonštrukcia na Oravskom hrade prebehla po 2. svetovej vojne a tak si tento kus histórie môžeme dnes dosýta užiť.
Turistickú sezónu na Oravskom hrade otvoria tento víkend, ako už býva zvykom, Turzovské slávnosti. Vstup na nádvorie Oravského hradu, ktoré bude počas trojdňového podujatia (29.4.-1.5.) s bohatým programom plné života, je pre návštevníkov voľný. Ak teda nemáte program na víkend, potom by ste nad návštevou Turzovských slávností jednoznačne mali porozmýšľať.
Pozri aj: 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku, ktoré nám môže závidieť celý svet
interez.sk (Lukáš M.)
Nahlásiť chybu v článku