Foto: Artur Kozioł [CC BY-SA 3.0], Obec Oravská Polhora

Oravská Polhora ide príkladom.

Slovensko patrí v recyklácii odpadu k slabším európskym krajinám. Treba však poznamenať, že trend v množstve recyklovaného odpadu je každým rokom rastúci. Naozaj sa v tomto smere naša krajina posúva dopredu. Síce nám ešte chýbajú progresívne legislatívne kroky v odpadovom hospodárstve, no i k tým sa pomaly blížime. Radosť nám robia aj obchodné reťazce, ktoré obmedzujú plastový odpad či stále vznikajúce bezobalové či bezodpadové obchody. A najnovšie idei boja s odpadom kraľuje Oravská Polhora.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obec Oravská Polhora sa chce v tomto roku zamerať na predchádzanie vzniku odpadu. Svoj cieľ chce splniť niekoľkými postupnými krokmi, ktoré pomôžu k zelenšej obci, Slovensku a planéte. Prvou aktivitou, ktorú obec avizuje na svojej webovej stránke je boj proti igelitkám. Nech sa páči slovenské samosprávy, takto sa robí zelená politika aj z tých najnižších kresiel!

Boj proti igelitkám

Ako bude boj proti plastovým igelitkám v Oravskej Polhore vyzerať? Začiatkom roka sa do každej domácnosti takmer štvortisícovej obce dostala nákupná taška vyzdobená logom Oravskej Polhory vyrobená z prírodných materiálov a dlhou životnosťou.

Foto: Obec Oravská Polhora

Okrem prírodnej nákupnej tašky putuje do každého domu v obce aj balík plastových vriec, ktoré majú obyvateľom slúžiť na separáciu plastového odpadu v domácnosti. Plastové vrecia by mali podľa obce vystačiť každej rodine na celý rok. Obec takto nepriamo podporí miestnych v separácii a po 12 mesiacoch môže Oravská Polhora získať veľmi vysoké čísla v mieri recyklácie plastového odpadu. Aktuálne sa miera separácie v obci pohybuje na 28%, priestoru na zlepšenie je teda dostatok.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Záhradné kompostéry

Nákupné tašky a vrecia na plastový odpad však stále nie sú všetko. Obec plánuje vybudovať nový zberný dvor a svojich obyvateľov o téme separácie odpadu informovať aj prostredníctvom prednášok a letákov. Počas jarných mesiacov chce navyše obyvateľom rozdať 850 záhradných kompostérov na biologicky rozložiteľný odpad. Dostane ho takmer každá domácnosť.

Foto: Artur Kozioł [CC BY-SA 3.0]
Oravská Polhora ukazuje, že keď sa chce, tak sa dá. Nerobí to len tak nezištne, plánované zvyšovanie poplatkov za skladovanie odpadu na skládkach jej v budúcnosti môže narobiť veľké problémy. No obec vie, že zdroje, ktoré by v budúcnosti musela investovať do zvýšených nákladov odpadového hospodárstva, môže práve teraz investovať oveľa lepšie. Do osvety, ochrany životného prostredia a ekologických projektov, ktoré ju (možno) posunú na európsku úroveň.

Uložiť článok

Najnovšie články