Vládna koalícia stratila vyhlásením štvorice poslancov okolo Samuela Migaľa o tom, že nateraz nebudú hlasovať v parlamente, parlamentnú väčšinu, keďže v tomto momente má maximálne 75 poslancov. Ako ďalej v stanovisku konštatuje predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, Národná rada SR je momentálne paralyzovaná a jediným riešením sú teraz predčasné voľby.
„V parlamente sme pripravení ich podporiť,“ vyhlásil Šimečka. Doplnil, že momentálne sledujeme rozklad štvrtej vlády Roberta Fica v priamom prenose.
Podľa predsedu strany SaS Branislava Gröhlinga súčasná vláda nedokázala ani len udržať pokope svojich vlastných poslancov.
„Ako chcú riešiť krízu v zdravotníctve, zlepšovať školstvo či riešiť rastúcu chudobu, keď nedokážu ani spolupracovať v parlamente?“ pýta sa predseda liberálov.
Premiér Robert Fico podľa neho rád hovorí o „mieri“ a „spolupráci“, no jeho vláda symbolizuje opak, konkrétne rozklad a neschopnosť.
Chaos a bezradnosť
Teraz, keď už koalícia nemá väčšinu, môžeme podľa Gröhlinga očakávať len ďalší chaos, ešte väčšiu bezradnosť a snahu zakryť vlastné zlyhania ďalšími klamstvami.
„Slovensko si zaslúži viac. Zaslúži si vládu, ktorá bude riešiť problémy ľudí, nie vlastné mocenské hry. Ak Fico tvrdí, že „slúži ľuďom“, nech odstúpi a ukončí toto divadlo,“ dodal šéf SaS.
Poslanci Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák a Roman Malatinec zverejnili na sociálnej sieti spoločné stanovisko, podľa ktorého nebudú až do vyriešenia sporu so šéfom strany Hlas-SD Matúšom Šutajom Eštokom hlasovať v Národnej rade SR.
Migaľ a Šalitroš boli predtým vylúčení z Hlasu, keďže podľa Šutaja Eštoka mali vydieračské požiadavky.
Opozícia by nemusela získať väčšinu
Keby boli predčasné voľby teraz, opozícia by nemusela získať väčšinu v parlamente. Pripustil to poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie František Mikloško v rozhovore pre agentúru SITA.
„Veľmi upozorňujem mojich priateľov v opozícii, že pozor, aby sme neurobili tú istú chybu, ako sme urobili v roku 1994. SDĽ bola vtedy presvedčená, že vyhrá voľby, tlačila na to a voľby vyhralo HZDS. Potom nasledovala noc dlhých nožov, únos a všetko ostatné,“ pripomenul politický matador Mikloško.
Podotkol, že opozičné strany, najmä Progresívne Slovensko, veľmi tlačia na čím skoršie predčasné parlamentné voľby.
„Ale aj ostatné opozičné strany hovoria, že túto vládu treba okamžite zastaviť, lebo vedie krajinu do zúfalstva a nešťastia. Ale môže byť ešte horšie, čiže tu treba byť veľmi politicky múdry. Ak by bola zrazu šanca vytvoriť vládu z opozície, tak potom si bude musieť každá z opozičných strán jasne uvedomiť, čoho sa musí zrieknuť, aby sa dala vytvoriť vláda zlepenca,“ hovorí poslanec.
Podľa neho by sa opozícia mala už teraz začať pripravovať na možnosť predčasných volieb a vytvoriť pracovné skupiny, aby sa začal tvoriť nejaký program. „To sme robili aj v roku 1998,“ podotkol.
Nahlásiť chybu v článku