Foto: FMT (AP)

Mnohí analytici prirovnávajú aktuálnu situáciu k „čiernemu pondelku“ a varujú pred dlhodobými následkami.

Po historickom prepade burzových indexov v roku 1987 sa v uplynulých dňoch svetové trhy opäť otriasli. Pondelkové akciové výpredaje v Ázii a Európe po čínskych odvetných opatreniach voči americkým clám vyvolali medzi investormi obavy z globálnej obchodnej vojny.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Mnohí analytici dokonca prirovnávajú aktuálnu situáciu k „čiernemu pondelku“ a varujú pred dlhodobými následkami. Ako však uvádza portál BBC, americký prezident Donald Trump situáciu vníma inak a naďalej trvá na tom, že clá sú potrebným krokom na nápravu obchodnej nerovnováhy.

Pondelkové pády na akciových trhoch v Ázii a Európe po čínskych odvetných opatreniach voči americkým clám oživili spomienky na podobné trhové turbulencie počas pandémie COVID-19 ostatnej globálnej finančnej krízy. Analytici označili kolapsy za „historické“ a niektorí ich dokonca opísali ako „krvavý kúpeľ“, pripomínajúc predchádzajúce krachy od začiatku minulého storočia.

2020: Pandémia

Globálne akcie sa v marci 2020 zrútili po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu COVID-19, čo viedlo k uzavretiu veľkej časti sveta. Dňa 12. marca 2020, deň po oznámení, Paríž klesol o 12 percent, Madrid o 14 percent a Miláno o 17 percent. Londýn klesol o 11 percent a New York o 10 percent, čo bol najhorší prepad od roku 1987.

2008: Subprime kríza

Globálna finančná kríza v roku 2008 bola spôsobená bankármi v USA, ktorí poskytovali subprime hypotéky ľuďom s neistou finančnou situáciou a potom ich predávali ako investície, čo podporilo boom v oblasti bývania. Keď sa dlžníci stali neschopnými splácať svoje hypotéky, milióny ľudí stratili svoje domovy a zrútil sa akciový trh spoločne s bankovým systémom, čo vyvrcholilo dramatickým bankrotom investičnej banky Lehman Brothers.

2000: Dot.com bublina alias internetová horúčka

Začiatok milénia priniesol defláciu technologickej bubliny spôsobenej rizikovými kapitalistami, ktorí investovali do neoverených spoločností. Americký technologický index Nasdaq od rekordných 5 048,62 bodu z 10. marca 2000 stratil počas roka 39,3 percenta svojej hodnoty.

1987: Čierny pondelok

Trh na Wall Street sa zrútil 19. októbra 1987 na pozadí veľkých amerických obchodných a rozpočtových deficitov a zvyšovania úrokových sadzieb. Index Dow Jones stratil 22,6 percenta, čo spôsobilo paniku na trhoch po celom svete.

1929: Krach na Wall Street

24. október 1929 sa stal známym ako „Čierny štvrtok“ na Wall Street po tom, čo sa zrútil americký trh. Dow Jones vtedy na začiatku obchodovania klesol o viac ako 22 percent svojej hodnoty. Akcie počas dňa väčšinu strát dohnali, ale kríza pokračovala. Počas 28. a 29. októbra trh tiež zaznamenal obrovské straty. Tieto udalosti predznamenali začiatok Veľkej hospodárskej krízy v USA a globálnej ekonomickej krízy.

Najväčší prepad od októbra 2008

Kľúčový index hongkonskej burzy Hang Seng v pondelok klesol o viac ako 13 %, čo odráža hlboký prepad, ktorému v úvode týždňa čelili všetky akciové trhy v Ázii. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS. Index Hang Seng uzatvoril pondelkové obchodovanie na úrovni 19.828,30 bodu so stratou 13,22 %.

Podľa portálu Hong Kong Business to bol najväčší prepad od októbra 2008. Index Hang Seng China Enterprises, ktorý zahrňuje akcie firiem z pevninskej Číny kótované v Hongkongu, klesol o 13,75 % a index Index Hang Seng Tech, reprezentujúci 30 najväčších čínskych technologických spoločností, o 17,6 %. Za hlavný dôvod prepadu pozorovatelia označujú zavedenie ciel zo strany Spojených štátov na dovoz tovaru z celého sveta. Pre jednotlivé štáty Washington určil individuálne clá, ktoré v prípade Číny vrátane Hongkongu predstavujú 34 %.

Veľký útek za hotovosťou pokračuje

Prudko klesli aj európske akciové trhy, pričom index burzy vo Frankfurte nad Mohanom stratil až 10 percent. Indexy sa ocitli vo voľnom páde, keďže Európska únia čelí 20-percentným clám, ktoré vstúpia do platnosti v stredu. Voči Veľkej Británii Trump uvalil 10-percentné clá.

Burza v Miláne v pondelok ráno klesla o 7,5 percenta a trhy v Paríži, Madride a Amsterdame si pohoršili o viac ako šesť percent. Londýn a Oslo v úvode obchodovania stratili viac ako päť percent. „Veľký útek za hotovosťou pokračuje, pretože investori uprostred colnej búrky hľadajú útočisko pre svoje peniaze,“ poznamenala Susannah Streeterová zo spoločnosti Hargreaves Lansdown.

V Paríži trh nadol zatlačilo desaťpercentné zlacnenie akcií výrobcu lietadiel Airbus či producenta motorov Safran. Nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall sa prepadla o viac ako 13 percent a nemecká banka Commerzbank o takmer o 12 percent.

Uložiť článok

Najnovšie články