To sú niektoré z vojnových zločinov, ktoré ruské sily spáchali na ukrajinských civilistoch v okupovaných oblastiach Černihiva, Charkiva a Kyjiva.
Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa nedeľňajšie vyhlásenie mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW).
Toto sú zverstvá páchané ruskou armádou
Nezávislá skupina tvrdí, že zdokumentovala obvinenia z vojnových zločinov, ktoré zahŕňajú prípad opakovaného znásilnenia, hromadných poprav a ďalších prípadov nezákonného násilia a vyhrážania sa civilistom v období od 27. februára do 14. marca.
V meste Buča, severozápadne od Kyjiva, ruské sily 4. marca zadržali piatich mužov a jedného z nich popravili. Svedok povedal HRW, že vojaci prinútili mužov kľaknúť si na cestu a pretiahnuť si košele cez hlavu, kým jedného z mužov zastrelili zozadu do hlavy. Niekoľko dní predtým, 27. februára, bolo v dedine Staryj Bykiv v oblasti mesta Černihiv zadržaných šesť mužov, ktorí boli neskôr popravení, píše HRW.
“He told me to give him [oral sex]. The whole time he held the gun near my temple or put it into my face. Twice he shot at the ceiling and said it was to give me more ‘motivation’,” a female victim, raped by a Russian soldier, told @HRW.
— Anna Myroniuk (@AnnaMyroniuk) April 3, 2022
V dedine Malaja Rohan v Charkivskej oblasti ruský vojak 13. marca opakovane znásilnil ženu v škole, kde sa ukrývala so svojou rodinou. Zároveň ju bil, porezal jej tvár a nožom jej odrezal vlasy. Žena nasledujúci deň utiekla do Charkiva, kde sa jej dostalo lekárskeho ošetrenia a iných služieb.
V dedine Vorzel, severozápadne od Kyjiva, ruskí vojaci hodili do pivnice dymový granát, a keď odtiaľ vyšla žena a jej 14-ročné dieťa, oboch zastrelili.
„Prípady, ktoré sme zdokumentovali, predstavujú nevýslovnú, úmyselnú krutosť a násilie voči ukrajinským civilistom,“ uviedol vo vyhlásení Hugh Williamson, riaditeľ HRW pre Európu a Strednú Áziu. „Znásilnenia, vraždy a iné násilné činy voči ľuďom zadržaným ruskými silami by sa mali vyšetrovať ako vojnové zločiny.“
CNN požiadala ruské ministerstvo obrany o komentár k správe Human Rights Watch.
Nahlásiť chybu v článku