Foto: pixabay.com

Máte pocit, že tovar, ktorý dostanete má príliš veľa obalov?

Online nakupovanie šetrí náš čas a peniaze, no zďaleka nie naše životné prostredie. Tak, ako rastie odvetvie internetového nakupovania, rastie aj problém s pribúdaním odpadu. Zo 78 miliónov ton plastových obalov, ktoré sa každý rok vyrábajú na celom svete, sa recykluje iba 14 percent. A len ťažko si predstaviť, že toto číslo, vypovedajúce o tonách odpadu, by sa malo ešte zväčšovať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Dnes vieme, že v plaste sa boríme, dýchame ho, pijeme ho. Namiesto toho, aby sme ho redukovali a používali v nevyhnutných prípadoch, vo veľkom ho bezstarostne využívame i naďalej a produkujme jednorázové zbytočné obaly. Ich doba použitia je krátka a ich životnosť pridlhá.

Jednorázové plastové obaly patria bez pochýb k najväčším problémom znečisťovania. Balíme takmer všetko. Ovocie, zeleninu, šunku, syr, pečivo, vodu, obedy aj kávu. Obchody sú plné obalov, v ktorých si kúpený tovar bezpečne prinášame do svojich domovov, aby skončili v našom koši.

Novodobým fenoménom nakupovania sa stal e-shop, nakupovanie cez internet. Spolu s ním bolo potrebné vyriešiť to, ako sa zakúpený tovar dostane bezpečne ku zákazníkovi.

Riešenie je síce účinné, no už menej zodpovedné voči našej planéte.

Už sa vám stalo, že vám tovar prišiel zabalený v plastovom sáčku obalenom plastovými ochrannými bublinami, ktoré boli balené v kartónovej krabici obalenej plastovou fóliou? A to všetko kvôli jedným hodinkám, tabletu či proteínovému prášku?

Rozložené na čísla – 4 obaly na 1 produkt. Akonáhle dostaneme zásielku, nedočkavo roztrhneme ‚ochranné‘ obaly, ktorých účel tak trvá niekedy sotva jeden deň a skončia v odpade.

Ak niekto namieta, že za použité obaly, v ktorých mu je tovar doručený nemôže, to, čo môže urobiť je, že narozdiel od nakupovania z pohodlia domova, nakúpi v prevádzke, kde si môže svoj nákup zbaliť do vlastnej znovupoužiteľnej tašky alebo ochranného obalu. Môže si vyberať zodpovedných predajcov, ktorí mu zabalia tovar ZODPOVEDNE v minimálnom množstve obalov z recyklovateľných materiálov.

Je dôležité, aby obchodníci zabezpečili tovar tak, aby prišiel ku zákazníkovi nepoškodený, obal preto má svoj význam. Rovnako by však mali zabezpečiť, aby bol primeraný svojej funkcii, nehovoriac o jeho materiáli.

Ak sa plastový obal nahradí napríklad papierovými obalmi, ktorý je zbytočne nadrozmerný, problém to nerieši. Takýto papier síce môže byť v najlepšom prípade znovupoužitý, no kedže nejde o veľmi odolný materiál, jeho životnosť je obmedzená a skôr či neskôr skončí v koši. V prípade, že je vyhodený do koša na zber papiera, môže byť zrecyklovaný. No pri recyklácii papiera vzniká strata, čo znamená, že z určitej hmotnosti vytriedeného papiera pri jeho recyklácii dostaneme nižšiu hmotnosť nového papiera. Ak by sme chceli získať pôvodnú hmotnosť, musíme ju doplniť vyťaženým drevom.

Okrem toho obaly obsahujú aj materiály ako lepiace pásky, či plastové vzduchové vrecká, ktoré sa rozkladajú desiatky až stovky rokov.

Predajcom v prvom rade záleží na tom, aby ich zákazníci dostali svoj tovar nepoškodený, v inom prípade musí za poškodený tovar zaplatiť. Kto však zaplatí planéte Zem za to, že ju poškodzujeme?

Uložiť článok

Najnovšie články