foto: Jana Míková

Kedysi výhradne detská omaľovánka, je dnes celosvetovým hitom a vyfarbujú ju aj dospelí.

Tradície a folklór sú jej srdcovkou. Či už ide o folklórnu hudbu a tanec, alebo prekrásne ručne šité slovenské kroje. Svoj prvý ľudový kroj si kúpila len nedávno a nechce ho mať len na ozdobu, ale príležitostne ho plánuje aj nosiť. K tejto záľube Michaelu prekvapivo priviedol jej syn, ktorý sa pred rokmi dostal do folklórneho súboru a dnes študuje hru na husliach. Vášeň pre ľudové tradície tak dnes zdieľa celá rodina, s ktorou pravidelne navštevujú rôzne folklórne akcie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Michaela je zároveň mamou dvoch malých dievčat, ktoré, ako takmer všetky deti, zbožňujú omaľovánky. „Kúpiť však v obchode hodnotnú omaľovánku, je na našom trhu problém. Tých pár pekných sme už doma vymaľovali a detí chcú stále niečo nové. Zároveň nie som veľký fanúšik Disney postavičiek a myslím si, že my Slováci máme čo ponúknuť,“ povedala Michaela. Tak vznikol nápad spojiť omaľovánku s folklórom a vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo.

foto: Jana Míková

Znelo to veľmi jednoducho, no realita bola trošku iná. Celý projekt od začatia realizácie po samotnú tlač trval neskutočných 2 a pol roka. Dôvodom bolo sťahovanie, prerábanie domu či materstvo grafičky. Proces sa natiahol aj kvôli žiadosti o grant. To však nevyšlo a tento pekný slovenský projekt museli zrealizovať za vlastné peniaze. Ďalší háčik bol v krojoch samotných. Každý, kto sa niekedy o kroje zaujímal, vie, že ide o hotovú vedu – v každom regióne sa odievalo trochu inak, používali sa iné výšivky aj iné názvy pre jednotlivé kusy kroja.

„Mala som v tom taký chaos, že som sa do toho musela naozaj ponoriť do hĺbky, aby z omaľovánky nebol len nejaký paškvil. Kroje som preto začala študovať pred samotným kreslením. Čerpala som z dostupných kníh v knižniciach či z dobových fotografií, ale tam bol problém, že sú čierno-biele. Najviac mi pomáhalo vidieť kroj naživo niekde v múzeu alebo na folklórnych slávnostiach po celom Slovensku, ktoré v letných mesiacoch navštevujeme,“ prezradila Michaela.

foto: Jana Míková

Práve na takýchto podujatiach mala autorka možnosť stretnúť sa s dievčatami či celými súbormi v krojoch a položiť im zvedavé otázky osobne. Ako sa volajú súčasti ich krojov, z akých sú materiálov, kto a kedy im rukávce vyšíval… Potom už len kreslia a kreslila, a to najmä po nociach. K čarovným kresbám sa rozhodla pripojiť aj krátky text o histórii odievania a poetický text od Karola Plicku, ktorý nebol len fotograf či režisér, ale aj nadšený folklorista. V texte hovorí o duchovnej hodnote kroja a jeho nositeľa.

Michaela sa rozhodla vytvoriť omaľovánky zvlášť pre každú časť Slovenska a ku kresbám pridala tiež mapku s vyznačenou obcou. Ľuďom tak poskytne aspoň akú takú orientáciu vo svete krojov. Prvý diel je už na svete a je venovaný východu, do tlače sa chystá ďalší, venovaný strednému Slovensku. Do leta 2018 by chceli stihnúť aj tretí diel venovaný západu. Dielko je vyhotovené s ohľadom na životné prostredie z kvalitného certifikovaného recyklovaného papiera.

Pozri si fotografie omaľovánky v našej galérii

Omaľovánka je vhodná pre deti aj dospelých, ktorí tak môžu nakopnúť svoju kreativitu a zároveň sa dozvedieť niečo o folklóre. Keďže je jej text preložený aj do angličtiny, je ideálna tiež pre turistov ako originálny suvenír. Michaela Dominová a všetci, ktorí na tvorbe omaľovánky spolupracovali, do nej vložili srdce, a je to vidno. Existuje vôbec lepší spôsob, ako propagovať naše krásne ľudové tradície?

Unikátnu omaľovánku nájdeš na Sashe.

Pozri aj: Tento kvíz dokáže vyriešiť na 100% len málokto. Otestujte sa, ako dobre poznáte Vianoce

StartItUp
Uložiť článok

Najnovšie články