Foto: SITA

Z trhliny vyviera láva.

Islandské úrady evakuovali turistov z okolia aktívnej sopky po tom, ako z jej novej trhliny začala vyvierať láva. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica Sky News. Vulkán na polostrove Reykjanes vybuchol v marci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Novú, približne 500-metrovú trhlinu na povrchu sopky spozorovala v pondelok osádka vrtuľníka poskytujúceho vyhliadkové lety. Trhlina sa nachádza zhruba 800 metrov od pôvodného miesta v údolí Geldinga, kde sopka začala 20. marca chrliť lávu. Odvtedy tam prúdia turisti z neďalekého hlavného mesta Reykjavík, pričom niektorí využívajú žeravú magmu na prípravu pokrmov.

Okamžitá evakuácia

Úrad civilnej ochrany a núdzového riadenia po najnovšej sopečnej činnosti nariadil okamžitú evakuáciu lokality. Hoci bezprostredné ohrozenie životov vzhľadom na vzdialenosť trhliny od turistických trás podľa tohto úradu nehrozí, miesto bolo vyprázdnené z preventívnych dôvodov.

Foto: SITA

Islandský geofyzik Magnús Gudmundsson tvrdí, že sopečná erupcia by sa mohla pohybovať smerom na sever od svojej pôvodnej polohy. „Teraz vidíme z dvoch pôvodných kráterov vychádzať menej lávy. To by mohol byť začiatok druhej fázy,“ uviedol vedec. Napriek tomu, že na Islande dochádza k vulkanickej erupcii približne každých päť rokov, najnovší výbuch sopky bol na danej lokalite prvým za takmer 800 rokov.

K dovtedy poslednej erupcii došlo na Islande v roku 2014, keď vybuchla sopka na lávovom poli Holuhraun a vychrlila lávu s rozlohou newyorského Manhattanu. V roku 2010 popol z islandskej sopky Eyjafjallajökull spôsobil na niekoľko dní zastavenie medzinárodnej leteckej prepravy medzi Európou a Severnou Amerikou vzhľadom na obavy z možného poškodenia motorov lietadiel. Zrušených bolo vyše 100.000 letov, v dôsledku čoho uviazli na letiskách milióny pasažierov.

Uložiť článok

Najnovšie články