Patria medzi najvzácnejšie veľryby na našej planéte. Vo svetovom oceáne sa pohybuje len okolo 400 jedincov a celý druh tak patrí k ohrozeným živočíchom. Veľryba biskajská, niekedy nazývaná aj čierna, nemá v oceáne prirodzeného nepriateľa. Neprirodzene sa však stáva obeťou človeka. Aktuálne zábery však ukazujú, že sa jej vo východnom Atlantiku možno začína trošku dariť.
Kedysi ich v Atlantickom oceáne žilo oveľa oveľa viac. Ako prví ju začali loviť Baskovia v oblasti Biskajského zálivu už v 11. storočí. Neskôr sa pridali aj na Islande, pri pobreží Grónska či v Kanade. Odhaduje sa, že od 17. do polovice 20. storočia bolo ulovených viac ako 5500 veľrýb biskajských, no reálne číslo je zrejme oveľa vyššie. V súčasnosti dosahuje ich populácia asi 400 až 450 jedincov a drvivá väčšina z nich žije v severozápadnej časti Atlantiku. Koľko ich žije vo východnej časti, teda pri pobreží Európy, nikto netuší.
Veľryba biskajská dorastá v priemere do dĺžky 13 metrov a v dospelosti bežne váži viac ako viac ako 40 ton. Žije v pobrežných oblastiach a živí sa prevažne planktónom. V oceáne nemá prirodzeného nepriateľa. Oproti iným druhom veľrýb neexistuje ani zaevidovaný prípad, že by veľrybu biskajskú ulovili kosatky. Jediným nepriateľom je človek, kvôli ktorému je celý druh mimoriadne ohrozený. Kým v minulosti boli priamo lovené, dnes sa stávajú obeťami zrážok s veľkými loďami, alebo sa zachytávajú v rybárskych sieťach. Aj pre svoju veľkosť sú totiž veľmi pomalými plavcami. Pohybujú sa rýchlosťou približne 10 km/h.
Nové prírastky
Výskumníci z výskumného programu Spojených štátov amerických s názvom Center for Coastal Studies priniesli v prvých mesiacoch roku 2019 svetu skvelú novinu. Ich prieskumnému tímu sa s pomocou drona podarilo koncom februára objaviť a nafilmovať samicu veľryby biskajskej aj s mláďaťom, ktorým robila spoločnosť skupina delfínov.
Zábery matky a jej mláďaťa sú pre populáciu veľrýb biskajských dobrou správou. Ďalšia skvelá novinka prišla minulý piatok potom, ako ochranári oznámili pozorovania ďalších dvoch mláďat. Tvrdia, že kým minulý rok nespozorovali jediné mláďa ohrozeného druhu veľryby, od začiatku roka 2019 napočítali už 7 nových prírastkov. Veľryby biskajské tak možno zažívajú malý baby boom, no na predčasné závery je ešte priskoro. Vzhľadom na krehkú a malú populáciu je aj táto dobrá správa len malým krôčikom k udržateľnej ochrane a záchrane ohrozeného druhu.
TWO MORE RIGHT WHALE CALVES SEEN IN #CAPECOD BAY! On 4/11/19 the CCS #rightwhale aerial survey team saw 2 more mom/calf pairs in the bay, bringing the number of calves observed by CCS this season to 3. The moms are EgNo 4180 & EgNo 3317. More at https://t.co/SvNe25Hntf pic.twitter.com/qGIa5RV7dl
— CoastalStudies (@CCSPtown) 12. apríla 2019
NOAA, The Guardian
Nahlásiť chybu v článku