Foto: unsplash/ Naomi Tamar

Napriek tomu, že sa čoraz viac hovorí o ochrane životného prostredia, o oceánoch sa hovorí akosi málo.

Žiaľ, ľudská činnosť neovplyvňuje len lesy a dažďové pralesy, ohrozené sú aj moria a oceány. Lovíme v nich príliš veľa rýb, prehrievajú sa a navyše v nich plávajú tony odpadkov. Napriek tomu však na ne a na ich ochranu akosi zabúdame.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odvážne plány a málo skutkov

Nejedna krajina odvážne vyhlasuje, že sa vo veľkom plánuje angažovať v otázke týkajúcej sa ochrany morí a oceánov. Žiaľ, papier toho znesie veľa no výsledky zatiaľ nie je vidieť. Účinným prostriedkom by podľa odborníkov mal byť program vytvárajúci chránené morské oblasti (Marine Protected Areas– MPA). Tie majú pomôcť opäť rozmnožiť druhy rýb, ktoré sa ocitli v ohrození a Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) tvrdí, že ak pôjde všetko podľa plánu, MPA výrazne napomôžu v otázke biodiverzity.

Rozmnožovať ryby však nestačí a aby mala snaha nejaký zmysel, je potrebné redukovať negatívne vplyvy, napríklad klimatické zmeny. Do ochrany morí a oceánov sa zapája aj Organizácia Spojených národov, ktorá zvažuje nielen to, ako oceány ochrániť, ale aj spôsob, akým potrestať krajiny, ktoré majú prázdne reči a sľuby v tejto otázke nedodržiavajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Octopus communicate with colour changing. A brown or red colour is common by octopus when mating and trying to attract others! A white colour is a clear warning to say: Stay away or i gonna hurt you!!! Guess what this one is trying to tell us? 🐙❤️ . Follow @ocean_preservation 🌊 📷 @grnsub #️⃣ #squid #cephalopod #discoverocean #wildlife #wildlifephotography #octopus #underwaterphotographer #uwphoto #uwphotography #discoverocean #underwaterphotography #underwaterphoto #savetheocean #octopustattoo #oceanconservation #uwpics #underwaterpics #underwaterpic #scubadiving #diving #sealife #scuba #marinelife #marinebiology #scubalife #marinelife #marineconservation #sharkscove #seacreatures #deepbluesea

Príspevok, ktorý zdieľa Underwater World❤🌊 (@ocean_preservation),

Rybolov prebieha aj na zakázaných miestach

Ničím výnimočným nie je napríklad ani to, ak krajina založí inštitúciu na ochranu morského života, no inštitúcia funguje len na papieri a v skutočnosti nedochádza k žiadnym zmenám, ktoré by k zlepšeniu prispievali. Dôvodom je napríklad nedostatok regulácií a slabá odozva zo strany komunít, ktoré by sa mali snažiť k zmene prispieť. Aj keď sú teda regulácie na papieroch, ľudia ich ignorujú a je náročné ich presadiť. Dôkazom je správa publikovaná v časopise Science, ktorá uvádza, že až na 432 územiach zo 727 prebiehal rybolov napriek zákazu.

Ďalším problémom sú chýbajúce prostriedky. Na to, aby inštitúcie fungovali skutočne efektívne, je totiž potrebné vybavenie a personál. Niektoré krajiny však jednoducho nemajú financie, ktoré by mohli investovať.

Ciele do budúcnosti

V roku 2014 vyzývali vedci krajiny, aby pod ochranu zaradili 30 percent oceánov, a to do roku 2030. V roku 2020 malo byť chránených 10 percent z oceánov, rok 2019 však pomaly končí a od splnenia cieľa na rok 2020 sme ešte poriadne ďaleko. OSN síce tvrdí, že chýba už len 8 percent, vedci však poukazujú na to, že akákoľvek komerčná činnosť je zakázaná len v 2,2 percentách oceánov a 4,8 percent je čiastočne pod dohľadom.

Matt Rand, ktorý stojí na čele organizácie Pew Bertarelli Ocean Legacy Project hovorí, že súčasný stav nie je postačujúci a je potrebné, aby bolo do niekoľkých rokov 30 percent oceánov pod prísnou ochranou. Už teraz preto prebiehajú rokovania, ktorých cieľom je požiadavky sprísniť a dosiahnuť, aby boli do roku 2020 chránené až dve tretiny oceánov.

Vzhľadom na vysoké ciele a doteraz dosiahnuté výsledky je však otázne, do akej miery sa plán podarí dodržať. Jednou z možností je využitie satelitov, ktoré by pomáhali chránené oblasti monitorovať.

nationalgeographic
Uložiť článok

Najnovšie články