Na Slovensku v sobotu (18.9) pribudlo 742 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 6 785 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 402 808 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.
Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 721 027 ľudí. Ide o počet testovaných PCR aj antigénovými testami. Počet hospitalizovaných sa zvýšil, v nemocniciach je 376 pacientov. Celkový počet úmrtí ‚na covid‘ je 12.569 a celkový počet úmrtí ‚s covidom‘ je 2459, za včera pribudlo 0 úmrtí .
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2.418.474; za predchádzajúci deň pribudlo 454 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2.227.249 ľudí.
„Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 742 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich až viac ako 74 percent nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 120 pozitívnych, vyše 77 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo. Delta variant vírusu má v sekvenovaných vzorkách za uplynulý týždeň 100-percentné zastúpenie,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (187), nasleduje kraj Prešovský (169), Trnavský (100), Žilinský (87), Bratislavský (60), Trenčiansky (53) a Banskobystrický (44) a Nitriansky (42). Je medzi nimi 353 mužov a 389 žien.
„Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných viac ako 85 percent ľudí,“ pripomenul rezort zdravotníctva. Na JIS je 29 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 30 osôb.Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov je doteraz 3.502.218. Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 38.046.191, z čoho bolo pozitívne testovaných 387.940 osôb.
Regionálni hygienici vyzývajú obyvateľov na zodpovednosť voči sebe aj iným
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava vyzýva obyvateľov na zodpovednosť voči sebe, ale aj ostatným. Reaguje tak na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, za ktorou podľa regionálnych hygienikov stojí aj nedodržiavanie opatrení či povinností. Pripomínajú, že počty ochorení budú rásť v závislosti od disciplíny a zodpovednosti každého.
Medzi pozitívnymi prípadmi eviduje aj tie importované z obľúbených dovolenkových destinácií i z krajín, odkiaľ prichádzajú ľudia na Slovensko za prácou. Počet prípadov stúpa aj medzi deťmi v predškolských a školských zariadeniach. Malé ohniská boli zaznamenané v rodinách a na pracoviskách. Hygienici ubezpečujú, že všetky potvrdené prípady ochorenia COVID-19 v Bratislavskom kraji prešetrili, nariadili domácu izoláciu či karanténu.
„Bohužiaľ, sú medzi nami ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia, kde COVID-19 nabral na sile, nezaregistrujú na eHranica, sú medzi nami ľudia, ktorí nedodržiavajú domácu karanténu/izoláciu a žijú medzi nami ľudia, ktorí s príznakmi ochorenia COVID-19 chodia do práce, nakupujú, cestujú MHD, stretávajú sa s priateľmi a známymi,“ konštatujú hygienici na sociálnej sieti.
Keďže v Bratislavskom kraji pribúdajú nové prípady v desiatkach za deň, zvýšila sa aj incidencia a od pondelka (20. 9.) sa mení COVID automat aj v tomto kraji. V zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, ostáva len okres Pezinok. Bratislava spolu s okresmi Senec a Malacky sa dostávajú do oranžovej farby, teda prvého stupňa ostražitosti.
„Čím skôr si uvedomíme, čo zmena farby znamená pre podnikateľov, prevádzky a každodenný život, tak možno rýchlejšie pochopíme, že nariaďovanie opatrení má svoj zmysel a jasný cieľ, a to zachytiť nekontrolovateľné šírenie nového koronavírusu a jeho mutácií medzi obyvateľmi nášho kraja,“ odkazuje RÚVZ.
Nahlásiť chybu v článku