Blob sa dá z angličtiny voľne preložiť, ako kvapka. Odtiaľ pramení aj názov ryby, ktorá kvapku svojim vzhľadom naozaj trochu pripomína. Lepšie povedané, slizkú a nechutnú kvapku. Fotografka Kerryn Parkinson odfotila tento druh ryby v roku 2003. Jednotlivec na jej fotografii sa volal Mr. Blobby a v roku 2013 vyhral súťaž o najškaredšie zviera planéty. V skutočnosti sa však veci majú trochu inak. Blobfish vo svojom prirodzenom prostredím totiž vyzerá úplne inak.
Toto je naozaj škaredé zviera
Vlastne vyzerá celkom normálne pokiaľ sa nachádza v kilometrovej hĺbke oceánu, ktorý obklopuje Austráliu, Tasmániu a Nový Zéland. Tieto želatínové tvory, ktoré nazývame neprávom blobfish, sú v skutočnosti dekomprimované exempláre celkom bežných rýb, ktoré žijú v takej hĺbke, kde je veľmi vysoký tlak. Tie z rýb, ktoré sú zo svojho prirodzeného prostredia vytiahnuté na súš nesmierne trpia, pretože sú vystavené nízkemu tlaku a je zázrakom, že taký nápor vôbec dokážu prežiť.
Blobfish, alebo v latinčine Psychrolutes marcidus je hlbokomorská ryba, ktorá sa ponára do hĺbky 600 až 1 200 metrov pod hladinou. Tmavú časť oceánu nikdy prirodzene nepreplávajú a zdržujú sa len v prostredí tmy a vysokého tlaku. Odtiaľto sa dostanú len v prípade, že sú vylovené rybármi, alebo vedcami. Ich telá sú vystužené mäkkými kosťami a želatínovým mäsom, čo im umožňuje vydržať tlak, v ktorom by sa za normálnych okolností roztrhli.
Keďže nemajú vo svojom tele nijakú podporu, akonáhle sa dostanú na morskú hladinu, alebo na súš, automaticky sa roztečú a tak nadobudnú bizarnú podobu. Avšak v extrémnych morských hĺbkach vyzerajú tieto ryby celkom normálne. A preto by si možno zaslúžili aj úctivejší názov. Pokiaľ vás zaujíma, čo sa stalo s jedincom známym ako Mr. Blobby, v súčasnosti je z neho exponát uložený v pohári s alkoholom v austrálskom múzeu.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku