Foto: SITA/Branislav Bibel

Líder Smeru-SD Robert Fico sa sťažoval na nezáujem koaličných poslancov, ako aj médií o schôdzu o odvolávaní Krajniaka.

Parlament v stredu o 20:45 prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi práce a sociálnych vecí Milanovi Krajniakovi (Sme rodina). Poslanci budú v rokovaní pokračovať vo štvrtok od 09:00.

Fico opäť útočil na novinárov

Opoziční poslanci opustili rokovaciu sálu po tom, ako ich k tomu vo svojom vystúpení vyzval predseda strany Smer-SD Robert Fico. Líder Smeru sa sťažoval na nezáujem koaličných poslancov, ako aj médií o schôdzu k odvolávaniu Krajniaka. „Novinári sú Sorosova skorumpovaná banda prasiat,“ povedal Fico. Novinári podľa neho slúžia súčasnej vláde.

Foto: TASR – Jakub Kotian

„Máme aj dôležitejšiu prácu, ako sa k vám prihovárať o deviatej a viesť diskusiu tohto typu, ktorú sa snažíte s nami viesť,“ povedal. Fico verí, že parlament bude o odvolávaní Krajniaka rokovať vo štvrtok „v normálnom čase a aj v prítomnosti prašivých novinárov, ktorí tu nie sú, lebo sú skorumpovaní“.

Návrh na odvolanie Krajniaka z pozície šéfa rezortu práce a sociálnych vecí podali poslanci za stranu Smer-SD spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. Svoj návrh zdôvodnili zlyhaním ministra v súvislosti s podozrením zo zneužitia finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na úrade práce v Pezinku. Podľa opozície išlo pravdepodobne o defraudáciu 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc.

Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení. Z funkcie ministra Krajniak nemieni odstúpiť. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol,“ povedal na októbrovej tlačovej besede. Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly“. Tvrdí, že nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, podpis na tejto žiadosti, aj výsledok kontroly.

Krajniak napokon vo funkcii ostáva

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak zostáva vo svojej funkcii. Opozícii sa nepodarilo ministra v Národnej rade SR odvolať. Za jeho odvolanie hlasovalo 48 poslancov, pričom potrebných bolo minimálne 76 hlasov. Proti bolo 78 zákonodarcov a zdržali sa traja poslanci. Ministra podporili vo funkcii všetky koaličné poslanecké kluby.

Opoziční poslanci svoj návrh zdôvodnili zlyhaním ministra v súvislosti s podozrením zo zneužitia finančných prostriedkov určených na udržanie pracovných miest na úrade práce v Pezinku. Podľa opozície išlo pravdepodobne o defraudáciu 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc. Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení.

Krajniakovi opozícia vyčítala aj zodpovednosť za „systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku“. Poukazuje na zásadné oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov, zásahy do Zákonníka práce, či do nastavenia zvyšovania minimálnej mzdy. Opozícii sa tiež nepáči zrušenie stropu na dôchodkový vek, plošných dotácií na obedy v materských a základných školách, či zmeny v poskytovaní trinásteho dôchodku.

SME Rodina nepodporí reformu parkov

Vládne hnutie Sme rodina sa po rokovaní so zástupcami ľudí žijúcich v regiónoch rozhodlo nepodporiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Pripravovanú reformu národných parkov Sme rodina nepodporí ani v tom prípade, ak by ich koaliční partneri podmienili podporu tohto zákona výstavbou štátnych nájomných bytov. Informovalo o tom tlačové oddelenie hnutia.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Hnutie Sme rodina sa jasne vyjadrilo, že najprv si vypočujeme ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú a až potom sa rozhodneme, či tento návrh podporíme,“ uviedol líder Sme rodina Boris Kollár. Hnutie pripravilo prostredníctvom poslanca Národnej rady SR Jaroslava Karahutu pozmeňujúci návrh k predmetnému zákonu, ktorý počas dnešného rokovania predostreli zúčastneným zástupcom ľudí z regiónov. „Chceli sme prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu tento zákon zmeniť, ak by sme dostali na rokovaní zelenú, avšak ľudia odmietli aj takúto alternatívu a my stojíme za nimi,“ spresnil Kollár.

Hlavným dôvodom, prečo sa Sme rodina rozhodlo tento návrh nepodporiť je, že ľudí žijúcich na vidieku negatívne ovplyvní aj po pracovnej a ekonomickej stránke. „Hnutie Sme rodina sľúbilo, že bude stáť za ľuďmi žijúcimi na vidieku, ktorých je viac ako 2,5 milióna a majú s touto reformou problém,“ doplnil šéf hnutia.

Zákon od koaličných poslancov počíta s tým, že správa pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch sa prevedie na Štátnu ochranu prírody. Parlament o novele rokuje druhý deň a v rozprave bude pokračovať aj vo štvrtok 4. novembra. Podľa predkladateľov novely zásadným nedostatkom je, že organizácia ochrany prírody a krajiny, ktorá bola zriadená za účelom zabezpečovania starostlivosti o osobitne chránené časti prírody a krajiny na Slovensku, priamo nespravuje pozemky v týchto územiach. Pre štát je neefektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.

Uložiť článok

Najnovšie články