Francis McDormand získala Oscara v kategórii najlepšia herečka. V poradí ide o druhé ocenenie akadémie, ktoré získala. Prvé bolo za film Fargo v réžii bratov Coenovcov a to aktuálne bolo za film Tri billboardy kúsok za Ebbingom, za ktorým stál režisér Martin McDonagh. Pri svojom ďakovnom príhovore vzdala hold bratom Coenovcom, svojej sestre Dorothy, všetkým v sále a samotnému režisérovi.
Potom nasledovalo vyzvanie všetkých žien v divadle k tomu, aby sa postavili. Počnúc Meryl Streep, cez všetky ostatné herečky, scenáristky, scénografky a prakticky kohokoľvek z branže, kto sa v sále nachádzal a nebol muž.
Francis McDormand asked all the women nominees to stand up to show the world how few women were nominated in all the categories. She knows of what she speaks. pic.twitter.com/3e1q20h8is
— Kathy Griffin (@kathygriffin) March 5, 2018
Hneď na to, upozornila všetkých mužov v sále, aby sa porozhliadli. Ozrejmila, že každá z týchto žien má svoje ambície, príbehy a projekty, ktoré by rada rozobrala. Tiež však poukázala na to, že ženy sa o týchto projektoch nechcú rozprávať len na párty. Chcú, aby ich muži zavolali do svojich kancelárii a tam ich s nimi prediskutovali.
Film Tri billboardy kúsok za Ebbingom sleduje príbeh ženy, ktorej dcéra bola zavraždená a znásilnená. Páchateľ však nikdy nebol dolapený, a tak si hlavná protagonistka prenajme tri billboardy za mestom, na ktorých vystaví provokačné nápisy. Ide o fantastický film, ktorý síce nemá happy end (lepšie povedané nemá žiadny „end“), no o to uveriteľnejší je. Hlavná postava, ktorú Francis stvárnila, je veľmi silná žena, ktorá neskrýva svoj feminizmus.
No herečka sama nie je rozdielna. Tiež verí v rovnosť pohlaví, ktorá je stále zanedbávaná, nie len vo filmovom priemysle. Keď jej okolité kolegyne prejavili podporu, Francis ukončila svoj príhovor dvomi slovami. „Mám dve slová, o ktoré sa s vami chcem dnes večer podeliť, dámy a páni. Inclusion rider.“ V tej chvíli sa štatistiky Google trendov obrátili naruby. Aj napriek tomu, že medzi hercami ide o relatívne známy pojem, širšia verejnosť netušila, čo táto fráza môže znamenať.
A o čo teda vlastne ide? Fráza Inclusion rider nie je vlastne fráza, ale klauzula, ktorej úlohou je spraviť Hollywood o čosi spravodlivejším miestom. Herci a herečky môžu vďaka nej odmietnuť účasť na projekte, pretože sa im nezdá, že by bola v projekte zabezpečená rovnosť a diverzita pohlaví. Táto klauzula sa však netýka len rovnosti pohlaví, ale aj etník či rôznych iných menšín.
when ur girl adds u to her inclusion rider pic.twitter.com/ENS9SrsJ3u
— Marcella Arguello (@marcellacomedy) March 6, 2018
Rider sa tiež netýka, len obsadenia, ale aj štábu, ktorý bude dohliadať na nakrúcenie filmu. Samotná Francis sa toto dozvedela len pred týždňom. Klauzula bola predstavená v roku 2016 na podujatí TED, každoročnej konferencii s heslom „myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie„.
Úlohou klauzuly je to, aby svet, ktorý vidíme vo filme, bol taký aký je, alebo by mal byť naozaj. Pokiaľ teda producenti úmyselne vylúčia alebo neobsadia rozdielne rasy, ženy či ľudí s mentálnym alebo fyzickým postihnutím, štúdio môže podľahnúť žalobe. Feministka Francis na tento problém veľmi trefne poukázala, no je nutné uznať aj to, že tohtoročné odovzdávanie urobilo veľký krok vpred v porovnaní s vlaňajším.
Pozri aj: Tento herec patrí medzi tých najslávnejších, napriek tomu, že takmer nikto nevie, ako vyzerá
unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku