Foto: Wikimedia (Syed Sajidul Islam)

Vedci skúmali 15 štúdií od roku 1966 do 2017.

Klitoris, alebo po slovensky dráždec, patrí medzi najzáhadanejšie časti ženského tela. Vedci už celé roky diskutujú o tom, či by mohol slúžiť aj na inú funkciu ako navodenie orgazmu. Teraz nový výskum naznačuje, že tento orgán by mohol zohrávať významnú úlohu pri počatí dieťaťa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Klitoris bol prvýkrát opísaný v literatúre v roku 1545 keď sa predpokladalo, že má funkciu spojenú s močením, ako uvádza IFL Science. V roku 1559 si taliansky profesor anatómie Realdo Colombo uvedomil, že jeho funkciou je navodenie pohlavného vzrušenia a opísal ho ako „sídlo ženskej radosti“. Nie všetci však s tým súhlasili a mnohí ešte aj potom predpokladali, že klitoris má nulovú funkciu a že dokonca ani neexistuje.

Dokonca aj teraz, po takmer pol tisícročí je klitoris stále tak trochu záhadou. Všetci vieme, že zohráva veľkú úlohu pri navodení ženského orgazmu, ale je to naozaj jeho jediná funkcia?

Foto: Pixabay

Vedec Roy Jerome Levin spolu s vedcami z univerzity v Sheffielde si to ale nemyslia. Skúmali 15 štúdií od roku 1966 až po rok 2017 a dospeli k záveru, že stimulácia klitorisu zohráva významnú úlohu pri fyzických zmenách, ktoré ovplyvňujú úspešné oplodnenie vajíčka. Svoje poznatky publikovali v karentovanom magazíne Clinical Anatomy.

Stimulácia klitorisu spôsobuje aktivitu vo všetkých hlavných mozgových centrách. Táto mozgová aktivita potom vedie k zmenám v pohlavných orgánoch ako je zvýšený prietok krvi a kyslíka, ale aj zvýšenie teploty, zmeny Ph či lubrikáciu pošvy. Keď prichádza u ženy orgazmus, maternica tiež mierne zmení svoju polohu, aby dokázala lepšie prijať spermie a sťahy svalov panvy takisto napomáhajú ich lepšiemu zachyteniu.

To všetko pripravuje ženské telo na to, aby sa zaistil väčší potenciál oplodnenia. Napríklad zmeny tvaru krčka maternice upravujú rýchlosť semena pri putovaní do maternice čo umožňuje, aby spermie boli silnejšie a pohyblivejšie.

Levin poznamenáva, že jeho zistenia nemajú byť útokom na ženskú sexualitu a potláčať význam klitorisu ako orgánu, ktorý slúži na navodenie orgazmu.

Foto: Pixabay

Klitoris má rovnako významné reprodukčné ako aj potešovacie funkcie a obidve sú rovnako dôležité,“ uvádza Levin.

Svoje zistenia tiež používa na podporu zákazu ženskej obriezky, ktorá je, žiaľ, ešte stále bežnou praxou v rôznych komunitách v Afrike či na blízkom východe. Jej cieľom je odradenie mladých dievčat od predmanželského či mimomanželského pohlavného styku. Pri ženskej obriezke sa odstraňuje klitoris a pysky vagíny čo spôsobuje bolesť, krvácanie, infekcie a psychické traumy. Ženská obriezka nemá žiadne výhody, pácha iba škody.

Levin tak poznamenáva, že ženská obriezka môže poškodiť plodnosť a sťažiť otehotnenie a toto zistenie by mohlo prispieť k tomu, že by niektoré komunity mohli s touto hroznou praktikou prestať.

Zistenia nového výskumu sú skutočne zaujímavé, no na ich podporu je potrebné vykonanie ďalších a podrobnejších výskumov. V budúcnosti sa teda možno predsa len dokáže, že klitoris má aj inú funkciu ako tú, o ktorej panuje všeobecná zhoda.

IFL Science
Uložiť článok

Najnovšie články