Foto: Screen: Youtube (Sergo UfoSergo)

To ako vnímame svet je generované našim mozgom.

Veci niekedy nie sú presne také, ako sa nám javia. Počas tisícov rokov sa náš mozog formoval do jeho súčasnej podoby. Naše kognitívne schopnosti nám umožňujú premýšľať empaticky a zaradiť sa do spoločnosti. Taktiež však značne ovplyvňujú naše chápanie reality, ktorá nie je vždy taká, ako sa javí v našich očiach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci z Yalu vytvorili novú optickú ilúziu. Môžeme na nej vidieť dve bodky, jedna z nich je modrá a druhá je červená. Naháňajú sa po mape Tokia a našou úlohou je uhádnuť to, ktorá naháňa a ktorá uniká. Vtip je v tom, že v prvej polovici sa veci javia, ako by červená bodka naháňala modrú. Po 30 sekundách sa však status quo zmení.

Pravda je však taká, že ani jedna z odpovedí nie je správna. Červená bodka je totiž statická, zatiaľ čo modrá je animovaná a obieha okolo nej. V pohybe je len mapa, ktorá sa nachádza na pozadí. V polovici videa vedci zmenili smer pohybu mapy, čo budí dojem, že modrá bodka odrazu naháňa červenú.

Týmto experimentom demonštrujeme ako pohyb, ktorý signalizuje animáciu v jednom kontexte, môže budiť dojem opačných udalostí v inom ponímaní,“ píše autor štúdie Benjamin van Buren. Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, ako naše zmysly dokážu „ohýbať realitu“. A to len zlým vyložením skutočnosti. Keďže ide o ilúziu, jej úlohou je nás zmiasť. Experiment však môže byť aj poučením. Ľudia dokážu byť v intenzívnych situáciách veľmi nepozorní, čo môže mať negatívne dôsledky.

Pokiaľ sa nad situáciou poriadne zamyslíme, môžeme vidieť východisko, v ktorom nám bránilo naše vlastné chápanie. A to značí, že na veci sa vždy treba pozerať z rôznych uhlov.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články