Foto: twitter.com (soloecologia Follow Follow @soloecologia)

Žuvačky, ktorými sú posiate chodníky, sú nielen estetickým, ale i ekologickým problémom. Amsterdamská firma však prichádza s revolučným riešením.

Vedeli ste, že sa žuvačka v prírode rozkladá 20 až 25 rokov? V mnohých mestách sa odpad zo žuvačiek stáva čoraz väčším problémom. Tam sa bohužiaľ už bežne použité žuvačky stávajú nevábnou súčasťou chodníkov. Mnohým obyvateľom sa lení hodiť ich do koša, a tak končia na zemi. Holandská firma Gumshoe Amsterdam však prišla s jedinečným nápadom, ktorého nevyhnutnou súčasťou sú práve žuvačky.

Článok pokračuje pod videom ↓

V Holandsku na chodníkoch ročne končí až 1,5 milióna kilogramov použitých žuvačiek a to je naozaj astronomické číslo. Žuvačky sa tak po ohorkoch z cigariet stali druhým najčastejšie vyhadzovaným odpadom, ktorý neskončí v odpadkovom koši. Odstránenie tejto neželanej výzdoby vyjde Amsterdam poriadne draho. Preto dobrý nápad bol potrebnejší ako soľ.

Tenisky z použitých žuvačiek

Iniciatívu vzala do svojich rúk agentúra Publicis One, ktorá chcela ľuďom ukázať, aký negatívny dopad má vyhadzovanie žuvačiek na chodník. Málokto si to však uvedomuje, pretože je presvedčený o tom, že maličká žuvačka nie je predsa žiadna veda. Ale opak je pravdou. Najlepšie by teda bolo, keby sa použité žuvačky dali využiť aj inak. A to je skutočne možné. Tenisky Gumshoe Amsterdam sú toho dôkazom.

Agentúra Pubic One sa spojila s firmou Gum-Tec, špecialistom na recykláciu a spoločne vytvorili tenisky, ktorých guma je vytvorená aj z použitých žuvačiek. Celého netypického projektu sa zúčastnila aj značka Explicit Wear, a tak vznikli tenisky Gumshoe Amsterdam, ktoré vo svete skutočne nemajú obdoby.

Žuvačka nemusí mať len jednorázové použitie

Reklamy na žuvačky neukazujú odvrátenú stranu produktu. Zaručia nám svieži dych, či čiastočne nás ochránia pred vznikom zubného kazu. No aj my by sme sa mali na oplátku správať férovo a skutočne ich vyhadzovať tam, kde patria, a nie na zem. Práve nezvyčajné tenisky Gumshoe Amsterdam, ktoré majú na podrážke znázornenú mapu Amsterdamu, môžu u ľudí zvýšiť povedomie o tomto ekologickom probléme. Trošku boľavá môže byť pre niekoho ich pomerne vysoká cena, v prepočte stoja približne 225 €. Na druhej strane vás však môže tešiť fakt, že podporíte skutočne dobrú myšlienku.

Ak však máte hlboko do vrecka, skúste aspoň myslieť na to, že vyhodiť použitú žuvačku do koša, a nie na chodník, má skutočne zmysel.

Pozri aj: Sexmúzeum či plastové penisy. Toto je 10 miest, ktoré pri návšteve Amsterdamu nemôžete obísť

popupcity.net
Uložiť článok

Najnovšie články