Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Od dnešného dňa platí nové rozdelenie okresov a aj upravené vyhlášky hlavného hygienika.

Od pondelka 14. júna je najviac žltých okresov a to až 42. Nasledujú oranžové v počte 19, ružové budú 3 a 2 červené okresy. Bordové a čierne okresy nemáme. V monitoringu a teda v zelenej fáze je 6 okresov. Od dnešného dňa sa menia aj niektoré vyhlášky a tým pádom sa upravujú opatrenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zmena vo vyhláškach sa týka aj prevádzok

Kapacitné obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov (m2) sa od pondelka nevzťahuje na prevádzky v stupni monitoringu a v prvom stupni ostražitosti (zelená, žltá). Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

Foto: TASR – Erika Ďurčová

Ako ďalej vyplýva z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, o ktorej informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, v zariadeniach verejného stravovania sa podmienka dvojmetrového rozstupu medzi stolmi vzťahuje len na interiér.

V ružových a červených okresoch môžu podľa Račkovej prevádzky hudobných, divadelných, filmových a podobných predstavení organizovať podujatia pre deti za nastavených protiepidemických opatrení.

Upozornila, že sa zosúlaďuje text vyhlášky s COVID automatom v prípade obmedzenia činnosti prevádzok verejného stravovania a fitness centier – takéto prevádzky budú v treťom stupni varovania (bordová farba okresu) zatvorené. Prevádzky verejného stravovania môžu podľa Račkovej fungovať na odber so sebou alebo cez donáškový predaj.

Pre prevádzky, kde možno výsledok negatívneho testu nahradiť potvrdením o očkovaní, sa upravujú lehoty zaočkovanosti tak, ako v prípade vyhlášky k režimu na hraniciach.

Na hromadné podujatia stačí aj LAMP test

V prípade hromadných podujatí, na ktorých je povinný negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín, po novom od pondelka platí okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k hromadným podujatiam.

Povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu možno nahradiť potvrdením o očkovaní. Ročná výnimka sa bude vzťahovať na zaočkované osoby minimálne 21 dní po podaní prvej dávky vakcíny. V prípade neabsolvovania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny bude možné nahradiť negatívny test maximálne 90 dní od podania prvej dávky. V prípade, že zaočkovaná osoba prekonala ochorenie COVID-19 počas 180 dní pred podaním prvej dávky vakcíny, výnimka je platná 12 mesiacov po očkovaní.

Zmeny pri príchode zo zahraničia

Výnimku z domácej karantény majú od pondelka po príchode zo zelených krajín cestovného semafora aj osoby, ktoré absolvovali test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom v zahraničí. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k režimu na hraniciach.

Foto: Cestovateľský semafor/MZ

Príchod zo zelených krajín

Povinnosť 14-dňovej domácej karantény po príchode zo zelenej krajiny neplatí po preukázaní sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu pri príchode na Slovensko nie starším ako 72 hodín. Tiež ak osoba „prichádza zo susedných krajín zaradených do zeleného zoznamu a má pri sebe negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 24 hodín s tým, že test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky“. Aj v prípade, keď má osoba menej ako 18 rokov alebo prekonala ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Tiež získaním negatívneho výsledku antigénového alebo RT-PCR testu, ktorý možno vykonať okamžite po návrate.

Karanténa nie je povinná po príchode zo zelených krajín ani pre zaočkovaných. Račková informovala, že za zaočkovaného sa 12 mesiacov považuje osoba minimálne 21 dní po podaní prvej dávky vakcíny. V prípade neabsolvovania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny maximálne 90 dní od podania prvej dávky. Za zaočkovaného je 12 mesiacov po absolvovaní očkovania považovaná aj osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 počas 180 dní pred podaním prvej dávky vakcíny.

Príchod z červených krajín

Po príchode z červených krajín sa nariaďuje 14-dňová karanténa, ktorá bude môcť byť ukončená získaním negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorý možno vykonať najskôr na ôsmy deň po návrate. „Osoby, ktoré prišli z ‚červenej krajiny‘ a boli zaočkované alebo prekonali ochorenie COVID-19, musia absolvovať domácu karanténu. Karanténa sa nevzťahuje iba na zaočkované osoby, ktoré prišli zo zahraničia, majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v červenej krajine a naopak,“ dodala.

Za návštevu červenej krajiny sa nepovažuje tranzit cez územie červenej krajiny bez zastavenia (s výnimkou prestávok na natankovanie) alebo cesta z letiska v červenej krajine, pokiaľ osoba neopustila priestory letiska. „V týchto prípadoch sa postupuje, ako keby táto osoba navštívila zelenú krajinu,“ doplnila. Výnimku z karantény majú zaočkované osoby v spoločnej domácnosti alebo osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a nevrátili sa zo zahraničia.

Príchod z čiernych krajín

Po príchode z čiernej krajiny platí povinná 14-dňová karanténa, ktorú nemožno ukončiť skôr. „Najskôr na ôsmy deň sa vykoná RT-PCR testovanie, 14-dňovú karanténu však treba dodržať, aj keď je výsledok testu negatívny,“ podotkla Račková. „Karanténa sa nevzťahuje iba na zaočkované osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v čiernej krajine a naopak,“ doplnila. V prípade tranzitu osoba postupuje, ako keby prišla zo zelenej krajiny. Výnimku z karantény majú zaočkované osoby v spoločnej domácnosti alebo osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami a nevrátili sa zo zahraničia.

COVID automat platný od 14. júna

Foto: Ministerstvo zdravotníctva

V druhom stupni varovania (červená fáza) budú okresy:

  • okres Kysucké Nové Mesto, okres Myjava

V prvom stupni varovania (ružová fáza) budú okresy:

  • okres Banská Štiavnica, okres Skalica, okres Trenčín,

V druhom stupni ostražitosti (oranžová fáza) budú okresy:

  • okres Bánovce nad Bebravou, okres Bardejov okres Bytča, okres Čadca, okres Gelnica, okres Humenné, okres Levice, okres Námestovo, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Piešťany, okres Rimavská Sobota, okres Ružomberok, okres Senica, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Trnava, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou, okres Žilina,

V prvom stupni ostražitosti (žltá fáza) budú okresy: 

  • okres Banská Bystrica, okres Bratislava I.-V., okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Hlohovec, okres Ilava, okres Kežmarok, okres Komárno, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Malacky, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Poltár, okres Poprad, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Prievidza, okres Revúca, okres Rožňava, okres Sabinov, okres Senec, okres Snina, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trebišov, okres Veľký Krtíš, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen,

Monitoring (zelená fáza):

  • okres Brezno, okres Púchov, okres Šaľa, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Turčianske Teplice;
Uložiť článok

Najnovšie články