Menia sa však trendy týkajúca sa fajčenia. Kým kedysi ľudia siahali len po klasických cigaretách, dnes sú k dispozícii aj tie elektronické. A ako informuje portál LadBible, práve okolo tých sa v poslednom čase dvíha vlna kontroverzie.
Chorých neustále pribúda
Vaping, teda fajčenie elektronických cigariet, bol kedysi považovaný za zdravšiu alternatívu a za spôsob, akým sa človek postupne zbaví závislosti na klasických cigaretách. Pozitívnych ohlasov však prudko ubúda po tom, čo v nemocniciach začalo pribúdať čoraz viac ľudí s ochoreniami, ktoré súvisia práve s vapovaním. Aj keď sa o hrozbe hovorí najmä posledných niekoľko mesiacov, odborníci pozorujú, že ľudí s pľúcnymi ochoreniami a inými zdravotnými ťažkosťami, ktoré možno spojiť s vapovaním, pribúda veľké množstvo už najmenej 5 rokov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
O nebezpečenstvách súvisiacich s vapovaním informuje agentúra Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency. Tá uvádza, že niektoré ochorenia boli mimoriadne závažné, pacientov potrápil zápal pľúc, bolesti hrudníka či ochorenia srdca. Portál The Sunday Times uvádza, že toto je len malý zlomok z problémov, ktoré s vapovaním súvisia.
S nezdravým návykom sa podľa všetkého spája až 200 rôznych zdravotných komplikácií. Úrady preto zdravotníkov vyzývajú k tomu, aby sťažnosti pacientov monitorovali a pomohli tak presne určiť, ktoré ochorenia sú následkom vapovania a ktoré nie.
Krajiny e-cigarety zakazujú
Mnohé krajiny nechcú nič riskovať a India, Brazília, Singapur či Thajsko zviedli zákon zakazujúci vapovanie. Podobný prístup k elektronickým cigaretám zvažujú aj Spojené štáty americké, keďže pacientov so závažným ochorením pľúc pribúda. Portál The Mirror uvádza, že nahlásených je 805 prípadov, pričom odborníci odhadujú, že 13 percent úmrtí na ochorenie pľúc zapríčinili práve elektronické cigarety. Úrady preto vyzývajú, aby ľudia s vapovaním čím skôr skoncovali, či už fajčia nikotín alebo marihuanu. V oboch prípadoch ide o návykové látky, no v súčasnosti existujú bezplatné formy pomoci, ktoré človeku dokážu pomôcť so závislosťou skoncovať.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Navyše, odborníci varujú, že ak začnete pociťovať akékoľvek ťažkosti súvisiace s dýchaním, okamžite vyhľadajte pomoc lekára. Britská agentúra Public Health England (PHE) kedysi ľudí upokojovala tvrdením, že elektronické cigarety sú až o 95 percent bezpečnejšie ako tie klasické. Nové štúdie však naznačujú, že to nie je pravda a nebezpečné sú najmä podomácky vyrobené náplne alebo náplne zakúpené na čiernom trhu. Ak už sa niekto fajčenia vzdať nedokáže, mal by užívať len výrobky, ktorých kvalita a bezpečnosť je oficiálne overená.
LAD Bible
Nahlásiť chybu v článku