Ilustračné foto: Pixabay

Ochranári tvrdia, že už opäť žijeme na dlh.

Tento piatok Európska únia spotrebuje svoje prírodné zdroje, ktoré majú planéte vydržať celý rok. Vo svojej každoročnej správe to avizuje WWF (Svetový fond na ochranu prírody), o ktorej informujú České noviny. Ekologický dlh opisuje, ako vyzerá aktuálna situácia prírodných zdrojov. A tá priaznivá nie je. Ak by zbytok ľudstva čerpalo prírodné zdroje rovnakým spôsobom a tempom ako únia, potrebovali by sme 2,8 planéty ako Zem.

Článok pokračuje pod videom ↓

V Európskej únii žije len 7% ľudí z celosvetovej populácie, no napriek tomu sa nám darí spotrebúvať až 20% zemskej biokapacity. Takéto čerpanie je v prvej rade veľmi nezodpovedné, no zároveň nie je ani dlhodobo udržateľné. Preto je nutné konať okamžite.

WWF vyzýva politikov

Podľa odborníkov ešte nie je všetko stratené, no je nutné začať konať okamžite na všetkých úrovniach. Ako na globálnych tak aj na lokálnych. Zmena sa teda týka nás všetkých. Svetový fond na ochranu prírody vyzýva politikov k patričným opatreniam, pričom hovorí, že riešenia už existujú, avšak je nutné implementovať ich okamžite.

Unsplash

Na počiatku 60. rokov bol ekologický dlh vyhlásený v októbri. Dnes sa to deje už v máji. Už minuloročná správa fondu mala pritom strašidelné výsledky. Hovorí napríklad o tom, že za posledných 30 rokov stratili oceány po celom svete polovicu koralov. Za posledných 50 rokov tiež zmizla pätina amazonského pralesa. Je však jasné, prečo tieto problémy pretrvávajú. Príroda poskytuje služby, ktoré majú každý rok dohromady hodnotu 125 triliónov dolárov.

ceskenoviny.cz
Uložiť článok

Najnovšie články