Tatranský národný park (TANAP) je plný krásnej prírody a nádherných výhľadov, ktoré hory ponúkajú. Ikonou najstaršieho a azda najznámejšieho národného parku je aj najvyššie položená osada Štrbské pleso, ktorá sa v roku 1970 stala dejiskom Majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Práve v tomto športovom areáli otvorila v apríli 2021 svoje brány jedna z najkontroverznejších stavieb v rámci slovenských národných parkov. Prevádzkovatelia veže na Štrbskom plese však teraz idú do konkurzu. Spoločnosť High Tatras Tower skrachovala, informuje portál Index.
Prešovský súd preto vyhlásil konkurz na prevádzkovateľa veže. Index dodáva, že problémy má aj akcionár, ktorý sa taktiež ocitol v konkurze.
Spoločnosť, ktorá vežu prevádzkuje, je medzi dlžníkmi Finančnej správy, kde má dlh 91-tisíc eur. Taktiež má aj dlh vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, či v poisťovni Union. „Podľa FinStatu presiahli dlhodobé záväzky firmy 3,4 milióna eur, krátkodobé záväzky boli ešte o 400-tisíc eur vyššie,“ píše portál na svojom webe.
Veža je vysoká 53 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške 1 367 m n. m. Jej súčasťou je aj dlhý tobogan a v prízemnej časti je reštaurácia. Takáto podoba turistickej atrakcie však v pláne pôvodne nebola.
Prakticky hneď od oznámenia plánov popradského developera sa medzi ľuďmi strhla vlna rôznych názorov. Menšia skupina ľudí hovorila o správnom kroku, ktorý môže pomôcť k ďalšiemu oživeniu cestovného ruchu v lokalite. Väčšia časť domácich obyvateľov a turistov prijala tento krok s nevôľou a nerozumeli tomu, prečo má niečo také v areáli bežeckého lyžovania vyrásť. Okrem iného vznikla aj petícia, ktorú podpísalo približne 8 000 ľudí, no bezúspešne.
Ešte v roku 2019 investori sľubovali, že za cenu štyroch eur sa turistom naskytnú úchvatné výhľady, informoval Denník N. Prakticky od začiatku kritici tiež kládli otázku, prečo má veža vyrásť na tomto mieste (v jame), keď v princípe neponúkne návštevníkom žiadny zásadný výhľad, ako napríklad konkurencia v Bachledovej doline. Okrem toho výstavba znamenala aj to, že sa narušila typická scenéria, na ktorú boli turisti zvyknutí.
Aj keď spoločnosť, ktorá vežu prevádzkovala, skrachovala, veža zrejme bude fungovať aj počas zimnej sezóny. „Firma totiž nie je vlastníkom veže, podľa katastra je napísaná na spoločnosť Tatra-Leasing,“ dodáva portál Index. Viac o tejto kontroverznej stavbe sa môžete dočítať v našom staršom článku.
Nahlásiť chybu v článku