Foto: SITA/AP

Zdravotnícky systém je v ohrození.

České laboratóriá v pondelok odhalili ďalších 10 273 prípadov nákazy koronavírusom. To je síce najmenej za posledných päť pracovných dní, no zároveň toto číslo predstavuje najvyšší pondelňajší prírastok od začiatku epidémie. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krajina v súčasnosti eviduje viac ako 162-tisíc aktívnych prípadov a zvýšil sa aj počet pacientov vo vážnom stave. V nemocniciach leží podľa údajov ministerstva zdravotníctva 5 613 pacientov a 828 je vo vážnom stave. Ochoreniu COVID-19 počas pondelka podľahlo 75 ľudí a počet úmrtí v Česku sa tak dostal na číslo 2 365. Celkovo dosiaľ potvrdili nákazu koronavírusom u viac ako 268-tisíc ľudí a vyše 103-tisíc sa už zotavilo.

Foto: SITA/AP

Najhoršia situácia je momentálne na Benešovsku, kde evidujú 1 082,34 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, nasledujú okresy Vsetín (1 066,04), Hradec Králové (1 027,5) a Náchod (1 008,57).

Sprísnia opatrenia

V pondelok sa v súvislosti so situáciou zišla aj česká vláda, ktorá rozhodla o sprísnení opatrení. „Aktuálna situácia sa vyvíja komplikovane, zatiaľ nevidíme pokles,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Roman Prymula s tým, že zdravotnícky systém je v ohrození. Spolu s ministrom priemyslu a obchodu Karlom Havlíčkom preto oznámili ďalšie nariadenia, ktoré by mali platiť týždeň, do 3. novembra.

  • Od stredy v Česku platí zákaz voľného pohybu od 21:00 do 4:59, výnimkou sú cesty do práce, výkonu podnikateľskej činnosti a ďalšieho výkonu povolania, cesty naspäť do miesta bydliska, poskytovanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti alebo verejnej dopravy, zásobovanie, neodkladné cesty súvisiace s ochranou zdravia alebo majetku a venčenie psov. Po 21:00 pritom ľudia môžu psy venčiť len do 500 metrov od svojho bydliska.
  • V nedeľu celý deň platí zákaz maloobchodného predaja a v ostatných dňoch musia byť obchody zavreté od 20:00 do 5:00. Výnimkou sú čerpacie stanice, lekárne, predajne v miestach zvýšenej koncentrácie cestujúcich (letiská, železničné a autobusové stanice), predajne v zdravotníckych zariadeniach a výdajné okienka reštaurácií. Vláda tiež zakázala prevádzku stávkových kancelárií.
  • Kvetinárstva môžu byť otvorené, ale nesmú v nich byť viac ako dvaja zákazníci. Otvorené môžu byť aj predajne domácich potrieb, no netýka sa to obchodov s kobercami, nábytkom alebo podlahovými krytinami.
  • Naďalej sú povolené farmárske trhy, no nesmie sa tam jesť a piť. Vláda však zakázala predaj na tržniciach, trhoviskách a mobilných prevádzkach, pričom výnimku majú len pojazdné predajne, ktoré zabezpečujú základné potraviny v obciach, kde nie je možné si ich zabezpečiť inak.
  • Ak je to možné, firmy i štátne a verejné úrady musia nariadiť svojim zamestnancom home office.

Školy sú zatvorené

Na konci týždňa sa podľa Prymulu ukáže, či vláda v novembri pustí žiakov naspäť do škôl. Zatiaľ je však situácia podľa neho veľmi nepriaznivá. Uvažuje sa aj o tom, že by sa do tried vrátili len prvé a druhé ročníky základných škôl.

Pripravujú tiež voľné kapacity, kam by mohli umiestniť seniorov z domova dôchodcov, kde vypukla nákaza. Na plošné testovanie seniorov v domovoch by chceli využiť antigénové testy.

Vláda však už podľa ministra zdravotníctva nemá veľa priestoru na ďalšie sprísňovanie opatrení a pokiaľ sa vývoj epidémie nezlepší, bude musieť siahnuť po tvrdých opatreniach postihujúcich ekonomiku.

Uložiť článok

Najnovšie články