Filmová režisérska ikona dnešnej doby Quentin Tarantino sa preslávil najmä vďaka svojmu nezameniteľnému a nenapodobiteľnému štýlu, ktorý milujú jeho verní fanúšikovia po celom svete. Vytvoriť teda paródiu na kultové filmy tohoto velikána nemusí byť dobrý nápad. Môže z toho totiž vzniknúť aj jeden z najhorších filmov, aké boli kedy nakrútené.
Paródia Plump Fiction
Quentin Tarantino sa už dnes považuje za legendu a jeho filmy za kultové. Snímky ako Pulp Fiction, Osem hrozných, Kill Bill, Divoký Django či Nehanební bastardi sú dôverne známe každému filmovému fanúšikovi, ich hlášky sa stali legendárnymi a scény z nich nezabudnuteľnými.
Vytvoriť chytrú paródiu, ktorá by ich neurážala ale vzdávala im poklonu, je ambicióznejšie, než sa môže zdať. Ak sa to totiž nepodarí, môže to poriadne naštvať skalné Tarantinove publikum. Režisér a scenárista Bob Koherr sa o to pokúsil a v roku 1997 debutoval paródiou s názvom Plump Fiction, ktorá odkazuje na viaceré, predovšetkým Tarantinove filmy.
Snímka nadväzuje na gangsterky a komédie 90. rokov, najmä však na dve Tarantinove snímky – Gauneri (Reservoir Gogs, 1992) a Pulp Fiction (1994) ale nechýbajú odkazy napríklad ani na film Takí normálni zabijaci (Natural Born Killers, 1994) Olivera Stonea či Forrest Gump (1994) Roberta Zemeckisa. Rovnako niekoľkokrát narážal na samotného Tarantina alebo režiséra Woodyho Allena. A to scénami plných násilia a vulgárností.
K dobrej paródii zosmiešňovanie obľúbených scén nestačí
Humor založený na parodovaní obľúbených scén prináša v tomto prípade viac škody, než úžitku. Už úvodnou scénou naráža Koherr na Tarantinov štýl, v ktorom nechýba množstvo explicitných scén násilia. V snímke používa vulgárne výrazy či sexuálne poznámky a to až v prehnanom množstve. Vďaka tomu zapadá do kategórie R-kových filmov.
Aj samotný plagát filmu predstavuje akúsi paródiu na originál k filmu Pulp Fiction. Kým k plagátu dnešnej kultovky vidíme herečku Umu Thurman v ikonickej úlohe Mii Wallace, Koherr jej postavu zosmiešnil a cigaretu vymenil za lízatko. Inak nezachádza ani pri jej samotnom parodovaní, ktoré však fanúšikov tejto ikonickej postavy neočarí.
Viac kritiky než uznania
Herci predvádzajú zlé výkony v scénach, ktorých humor vôbec nefunguje. Snímka sa stretla s vlnou negatívnych recenzií, či zo strany kritikov ale aj samotných divákov. Okrem nízkych hodnotení – 8% na ČSFD, čo zaradilo Plump Fiction medzi 5. najhorší film celej databázy a IMDb 2,7/10, na portáli Rotten Tomatoes získal podľa kritikov hodnotenie 0%.
Portál Movieguide udelil Plump Fiction známku -4, čo charakterizuje používanie prehnaného násilia a vulgarizmov. Snímky v kategórii najhoršie filmy si svojich divákov zaiste tiež nájdu. Ak patríte medzi fanúšikov naozaj bizarných snímok, nenechajte si túto filmovú lahôdku ujsť. Ak ste však fanúšikom Quentina Tarantina, snažte sa pozerať na túto snímku s nadhľadom.
movieguide.org
Nahlásiť chybu v článku